3 wskazówki dotyczące wyboru książki dla dzieci3 wskazówki dotyczące wyboru książki dla dzieci

Wspólne czytanie buduje umiejętności poznawcze, wzmacnia rozwój języka i pielęgnuje relacje. Postępuj zgodnie z tymi trzema wskazówkami, aby upewnić się, że wprowadzenie Twojego malucha do świata słowa pisanego jest wciągające, korzystne i przyjemne dla Was obojga.

Nauka przez ręce (i usta)

Dla niemowląt każda chwila nauki to doświadczenie sensoryczne całego ciała. Zacznij od solidnych książek planszowych lub wykonanych z materiału – dają one dziecku swobodę poznawania książek w sposób przyjazny dla rozwoju. Książki dotykowe są świetną opcją; pacynki na palce, miękkie futerko, ciekawe tekstury lub solidne klapki są kuszące. Zmartwienie z powodu podartych stron i przemoczonych okładek nie jest zabawą dla nikogo, więc trzymaj cenne tomiki poza zasięgiem i trzymaj się opowieści stworzonych do dotykania, szarpania, łaskotania i podrzucania.

Piękno jest w oku posiadacza książki

Dzieci spędzają większość tych pierwszych dni na uważnym przyglądaniu się światu i braniu wszystkiego do ręki. To doskonały czas, aby skierować to ciekawskie spojrzenie w stronę książki! Szukaj książek z jasnymi, pięknymi ilustracjami. Znajome przedmioty, silny kontrast i odważne kolory pomagają dziecku skupić wzrok i przykuć uwagę. Jeśli na myśl o stronie po stronie kolorów podstawowych wzdrygasz się, nie martw się, są tysiące sprawdzonych książek dla dzieci z przepięknymi, przyjaznymi dla dorosłych ilustracjami. Wybierz coś, co przyciąga was oboje!

książki dla dzieci

Zachowaj prostotę

Jak najlepsze książeczki dla niemowląt mają się do rozpiętości uwagi dziecka? Obie są krótkie! Długie historie to wiele informacji do przyswojenia, a zbyt duża ilość tekstu może odciągnąć uwagę od ilustracji. Ulubione czytanki prawdopodobnie będą proste. Proste nie oznacza też nudne. Istnieją znaczące, zabawne, sentymentalne i głupie książki na różne tematy, które używają niewielu słów, aby wywrzeć duży wpływ. Niektóre z nich robią to nawet bez słów! Rytm, rym i powtórzenia są również zabawne zarówno dla słuchacza, jak i czytelnika, a także pomagają rozwijać ważne umiejętności przed czytaniem, takie jak przewidywanie i zapamiętywanie.

Podobne artykuły