Dzieci i jedzenie: 10 wskazówek dla rodzicówJedzenie dla dzieci

Nie jest zaskoczeniem, że rodzice mogą potrzebować pomocy w zrozumieniu, co to znaczy zdrowo się odżywiać. Począwszy od przewodnika żywieniowego MyPlate, a skończywszy na najnowszych modach żywieniowych, wszystko może być strasznie zagmatwane.

Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba mieć dyplomu z dietetyki, żeby wychowywać zdrowe dzieci. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad może pomóc Ci zachęcić dzieci do prawidłowego odżywiania się i utrzymania zdrowej wagi.

Oto 10 najważniejszych zasad, których należy przestrzegać:

Rodzice kontrolują linie zaopatrzenia. To Wy decydujecie, jakie produkty kupić i kiedy je podać. Mimo że dzieci będą naciskać na rodziców, by ci kupowali mniej odżywcze jedzenie, to dorośli powinni decydować o tym, jakie produkty będą regularnie dostarczane do domu. Dzieci nie będą głodne. Zjedzą to, co jest dostępne w domowej szafce i lodówce. Jeśli ich ulubiona przekąska nie jest zbyt pożywna, możesz ją kupić od czasu do czasu, żeby nie czuły się pozbawione jedzenia.

Z oferowanych przez Ciebie produktów dzieci mogą wybrać, co zjedzą lub czy w ogóle zjedzą. Dzieci muszą mieć coś do powiedzenia w tej sprawie. Zaplanuj regularne pory posiłków i przekąsek. Pozwól dzieciom wybrać, co i ile chcą zjeść z oferowanych przez Ciebie produktów. Może się wydawać, że to trochę za dużo wolności. Ale jeśli będziesz postępować zgodnie z krokiem 1, dzieci będą wybierać tylko spośród produktów, które kupujesz i podajesz.

Zrezygnuj z „klubu czystych talerzy”. Pozwól dzieciom przestać jeść, kiedy poczują, że mają już dość. Wielu rodziców dorastało, stosując zasadę „czystego talerza”, ale takie podejście nie pomaga dzieciom słuchać własnego ciała, kiedy czują się najedzone. Kiedy dzieci zauważają uczucie sytości i reagują na nie, rzadziej się przejadają.

Zacznij od najmłodszych lat. Preferencje żywieniowe kształtują się we wczesnym okresie życia, więc oferuj różnorodność. Upodobania i niechęci zaczynają się kształtować już w wieku niemowlęcym. Być może będziesz musiał podać nową potrawę kilka razy, żeby dziecko ją zaakceptowało. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, ale zaproponuj mu kilka kęsów. W przypadku starszych dzieci poproś je o spróbowanie jednego kęsa.

wskazówki na temat jedzenia

Zmień menu dla dzieci. Kto powiedział, że dzieci chcą jeść tylko hot dogi, pizzę, hamburgery i makaron z serem? Podczas jedzenia poza domem pozwól dzieciom próbować nowych potraw, a mogą Cię zaskoczyć swoją chęcią do eksperymentowania. Możesz zacząć od pozwolenia im na spróbowanie niewielkiej ilości tego, co zamówiłeś, lub zamówić przystawkę, którą będą mogły spróbować.

Liczą się kalorie z napojów. Napoje gazowane i inne słodzone napoje dodają dodatkowych kalorii i przeszkadzają w dobrym odżywianiu. Woda i mleko to najlepsze napoje dla dzieci. Sok jest w porządku, jeśli jest 100%, ale dzieci nie potrzebują go dużo.

Umieść słodycze na swoim miejscu. Sporadyczne słodycze są w porządku, ale nie rób z deseru głównego powodu jedzenia obiadu. Kiedy deser jest nagrodą za zjedzenie obiadu, dzieci naturalnie przywiązują większą wagę do babeczki niż do brokułów. Staraj się zachować neutralność w kwestii jedzenia.

Jedzenie to nie miłość. Znajdź lepsze sposoby na powiedzenie „kocham cię”. Kiedy jedzenie jest używane do nagradzania dzieci i okazywania im uczuć, mogą one zacząć używać jedzenia do radzenia sobie ze stresem lub innymi emocjami. Zamiast smakołyków oferuj uściski, pochwały i uwagę.

Dzieci robią to, co Ty. Bądź wzorem do naśladowania i sam odżywiaj się zdrowo. Kiedy próbujesz nauczyć dzieci dobrych nawyków żywieniowych, staraj się dawać jak najlepszy przykład. Wybieraj pożywne przekąski, jedz przy stole i nie opuszczaj posiłków.

Ogranicz czas oglądania telewizji i korzystania z komputera. W ten sposób unikniesz bezmyślnego podjadania i zachęcisz do aktywności. Badania wykazały, że dzieci, które ograniczyły oglądanie telewizji, zmniejszyły też procentową zawartość tkanki tłuszczowej w swoim ciele. Kiedy ograniczy się czas oglądania telewizji i korzystania z komputera, dzieci znajdą więcej aktywnych zajęć. A ograniczenie „czasu ekranowego” oznacza, że będziecie mieli więcej czasu na wspólną aktywność.

Podobne artykuły