Jak spędzać czas wolny z trzylatkiem? Kilka pomysłów na nudę!Gry dla dzieci

Organizowanie czasu wolnego dzieciom nie należy do łatwych zadań. W przypadku trzyletnich lub czteroletnich dzieci jest to o tyle trudniejsze, że na niektóre aktywności są jeszcze zbyt małe, a te które były wystarczające dotychczas, najzwyczajniej się znudziły. Jednak jest to odpowiedni wiek na gry dla trzylatka! Istnieje bowiem mnóstwo propozycji odpowiednich dla tego wieku, które z pewnością zabiją nudę i zapewnią mnóstwo frajdy – zarówno dzieciom, jak i opiekunom.

Gry dla trzylatka – czy w tym wieku planszówki mają sens?

Wielu rodziców z pewnością się zastanawia, czy trzyletnie dziecko jest w stanie skupić uwagę na tyle, by móc wziąć udział w zorganizowanej grze, jaką jest właściwie każda gra planszowa. Wiele zależy tu oczywiście od indywidualnych predyspozycji, jednak większość gier tworzona jest tak, by była odpowiednia dla możliwości poznawczych dzieci, które mają 3-4 lata. 

  • Rozstrzygnięcie gry dla trzylatka powinno następować w miarę szybko. Dzieci są w stanie skupić uwagę przez kilkanaście minut, z wielogodzinną grą mogą być kłopoty. 
  • Graficznie gra dla trzylatka powinna być przyjemna dla oczu, cieszyć kolorami i obrazkami. Wówczas skupienie uwagi jest łatwiejsze. 
  • Zasady gry dla trzylatka nie mogą być za bardzo skomplikowane – dzięki temu będzie mu łatwiej je zapamiętać i ich przestrzegać. 

Gry dla trzylatka i dla starszych dzieci, są bardzo rozwijającym zajęciem, dlatego warto brać je pod uwagę w codziennych zabawach. Uczą wyobraźni przestrzennej, pracy w grupie, podejmowania decyzji, logicznego myślenia. To w przypadku dzieci niezwykle ważne!

Jakie gry dla trzylatka wybierać?

Jest kilka znanych i mniej znanych gier, które na pewno sprawdzą się w przypadku trzylatków i nieco starszych dzieci. Zdecydowanie warto je mieć na dziecięcej półce. 

  • Domino z ulubionymi postaciami z bajek. Domino uczy cierpliwości i precyzji, dlatego dla trzyletnich dzieci sprawdzi się doskonale. Jeśli dodatkowo poszczególne klocki są ozdobione rysunkami ulubionych postaci z bajek – dziecko będzie zachwycone. 
  • Chińczyk, czyli popularna gra z udziałem kostki i pionków. Szybkie rozstrzygnięcie i często dynamiczna rozgrywka. Dziecko uczy się wówczas podejmowania decyzji, które dają określony efekt. Pomocne również do nauki liczenia i dodawania na niewielkich liczbach. Oczywiście z pomocą dorosłych będzie łatwiej, a chińczyk to świetna gra dla trzylatka, ale również dla całej rodziny!
  • Puzzle różnego typu – łączące w pary, przestrzenne, do budowania całości. Wyobraźnia przestrzenna pracuje tu na pełnych obrotach!

Na pogodę i na niepogodę – gry dla trzylatka, które wspierają rozwój i pozwalają na konstruktywne spędzanie czasu!

Podobne artykuły