Kilka sposobów, jak pomóc dziecku osiągnąć sukces w szkole podstawowejJak pomóc uczyć się dziecku

Wsparcie rodziców jest kluczem do osiągnięcia przez dzieci dobrych wyników w nauce. Oto kilka sposobów, w jaki rodzice mogą pomóc swoim dzieciom w osiągnięciu sukcesu w nauce.

Odwiedź szkołę i jej stronę internetową

Znajomość fizycznego rozkładu budynku i terenu szkoły może pomóc Ci nawiązać kontakt z dzieckiem, kiedy będziecie rozmawiać o szkolnym dniu. Dobrze jest znać lokalizację biura głównego, pielęgniarki szkolnej, stołówki, sali gimnastycznej, boisk sportowych, placów zabaw, audytorium i klas specjalnych.

Na stronie internetowej szkoły możesz znaleźć informacje o:

 • kalendarz szkolny
 • dane kontaktowe pracowników szkoły
 • nadchodzących wydarzeniach, takich jak wycieczki klasowe
 • daty testów.

Wielu nauczycieli prowadzi własne strony internetowe, na których znajdują się szczegółowe informacje o zadaniach domowych, terminach testów, imprezach klasowych i wycieczkach. Specjalne materiały dla rodziców i uczniów są zwykle dostępne na stronach internetowych dystryktu, szkoły lub nauczycieli.

Wspieraj oczekiwania dotyczące pracy domowej

Praca domowa w szkole podstawowej wzmacnia i rozszerza zakres nauki w klasie oraz pomaga dzieciom ćwiczyć ważne umiejętności uczenia się. Pomaga też rozwijać poczucie odpowiedzialności i etykę pracy, która przyniesie korzyści także poza klasą.

Oprócz upewnienia się, że dziecko wie, że praca domowa jest dla ciebie priorytetem, możesz pomóc mu, tworząc warunki do efektywnej nauki. Wystarczy dobrze oświetlone, wygodne i ciche miejsce do pracy, wyposażone w niezbędne przybory. Pomocne może być także unikanie czynników rozpraszających (np. telewizora w tle) oraz ustalenie czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Dobrą zasadą efektywnego odrabiania lekcji i/lub nauki jest około 10 minut na każdy poziom klasy podstawowej. Na przykład czwartoklasiści powinni liczyć na około 40 minut pracy domowej lub nauki każdego wieczoru szkolnego. Jeśli zauważysz, że odrabianie lekcji często trwa znacznie dłużej, porozmawiaj z nauczycielem dziecka.

Kiedy dziecko odrabia zadanie domowe, bądź dostępny, by tłumaczyć instrukcje dotyczące zadania, udzielać wskazówek, odpowiadać na pytania i sprawdzać wykonaną pracę. Oprzyj się jednak chęci udzielania poprawnych odpowiedzi lub samodzielnego wykonania zadania. Uczenie się na błędach jest częścią procesu i nie chcesz tego dziecku odbierać.

Wyślij swoje dziecko do szkoły gotowe do nauki

Pożywne śniadanie napędza dzieci i przygotowuje je do dnia. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci, które jedzą śniadanie, mają więcej energii i lepiej radzą sobie w szkole. Dzieci, które jedzą śniadanie, rzadziej są nieobecne i rzadziej odwiedzają szkolną pielęgniarkę z powodu dolegliwości żołądkowych związanych z głodem.

Możesz pomóc zwiększyć zakres uwagi, koncentrację i pamięć dziecka, podając mu na śniadanie produkty bogate w pełne ziarno, błonnik i białko oraz ubogie w cukier. Jeśli Twoje dziecko spóźnia się rano, przekaż mu świeże owoce, orzechy, jogurt lub połowę kanapki z masłem orzechowym i bananem. Wiele szkół zapewnia pożywne śniadanie przed pierwszym dzwonkiem.

Dzieci potrzebują odpowiedniej ilości snu, żeby być czujne i gotowe do nauki przez cały dzień. Większość dzieci w wieku szkolnym potrzebuje od 10 do 12 godzin snu w nocy. W tym wieku trudności z zasypianiem mogą wynikać z wielu powodów. Praca domowa, sport, zajęcia pozaszkolne, telewizja, komputery i gry wideo, a także napięty grafik rodzinny mogą przyczyniać się do tego, że dzieci nie śpią wystarczająco długo.

Brak snu może powodować drażliwe lub nadpobudliwe zachowanie i może utrudniać dzieciom skupienie uwagi w klasie. Ważne jest, by mieć stałą rutynę w kładzeniu się do łóżka, zwłaszcza podczas szkolnych nocy. Pamiętaj, by przed snem zostawić dziecku wystarczająco dużo czasu na relaks przed zgaszeniem światła i ograniczyć stymulujące rozrywki, takie jak telewizja, gry wideo czy dostęp do Internetu.

Naucz umiejętności organizacyjnych

Kiedy dzieci są zorganizowane, mogą się skupić, a nie tracić czas na szukanie rzeczy i odchodzenie na boczny tor.

Co to znaczy być zorganizowanym na poziomie podstawowym? W przypadku pracy szkolnej oznacza to posiadanie zeszytu zadań i teczki z zadaniami domowymi (wiele szkół zapewnia takie zeszyty), w których można zapisywać zadania domowe i projekty.

Sprawdzaj zeszyt zadań i teczkę z zadaniami domowymi dziecka każdego wieczoru szkolnego, żebyście byli zaznajomieni z zadaniami i żeby dziecko nie miało zaległości. Wyznacz pojemnik na prace, które musisz sprawdzić lub podpisać. Wygospodaruj też specjalne pudełko lub pojemnik na ukończone i ocenione projekty i wyrzucaj prace, których nie potrzebujesz.

Porozmawiaj z dzieckiem o utrzymaniu porządku na szkolnym biurku, aby nie zgubiło papierów, które muszą wrócić do domu. Naucz dziecko, jak korzystać z kalendarza lub osobistego planera, który pomoże mu zachować porządek.

Warto również nauczyć dziecko, jak sporządzać listę rzeczy do zrobienia, aby pomóc mu w ustalaniu priorytetów i załatwianiu spraw. Może to być tak proste, jak

 • praca domowa
 • piłka nożna
 • odkładanie ubrań na miejsce

Nikt nie rodzi się ze świetnymi umiejętnościami organizacyjnymi – trzeba się ich nauczyć i ćwiczyć.

Uczymy umiejętności uczenia się

Nauka do testu może być przerażająca dla małych dzieci, a wielu pedagogów zakłada, że rodzice będą pomagać dzieciom w okresie szkolnym. Zapoznanie dziecka z umiejętnością uczenia się teraz zaprocentuje dobrymi nawykami przez całe życie.

W szkole podstawowej dzieci zazwyczaj zdają testy końcowe z matematyki, ortografii, nauk ścisłych i społecznych. Upewnij się, że wiesz, kiedy jest planowany test, żeby pomóc dziecku w nauce z wyprzedzeniem, a nie tylko w nocy. Możesz też przypomnieć dziecku, żeby przyniosło do domu odpowiednie materiały do nauki, takie jak notatki, przewodniki czy książki.

Naucz dziecko, jak dzielić ogólne zadania na mniejsze, możliwe do wykonania części, aby przygotowanie do testu nie było przytłaczające. Możesz również zapoznać dziecko z takimi sztuczkami, jak mnemotechnika, która pomaga w przypominaniu sobie informacji. Pamiętaj, że robienie przerw po 45 minutach nauki jest ważnym sposobem pomagania dzieciom w przetwarzaniu i zapamiętywaniu informacji.

W szkole podstawowej Twoje dziecko prawdopodobnie będzie miało do czynienia z testami standaryzowanymi. Chociaż uczniowie nie mogą się uczyć do standardowych testów, niektórzy nauczyciele udostępniają im testy ćwiczeniowe, by zmniejszyć ich obawy.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nauka i testy stają się dla dziecka źródłem stresu, omów tę sytuację z nauczycielem lub szkolnym doradcą.

Poznaj zasady dyscyplinarne

Szkoły zazwyczaj umieszczają swoje zasady dyscyplinarne (zwane czasem kodeksem postępowania ucznia) w podręcznikach dla uczniów. Zasady te obejmują oczekiwania i konsekwencje za ich niespełnienie, dotyczące takich kwestii jak zachowanie ucznia, zasady ubioru, korzystanie z urządzeń elektronicznych i dopuszczalny język.

Zasady mogą zawierać szczegóły dotyczące frekwencji, wandalizmu, oszukiwania, bójek i broni. Wiele szkół ma też specjalne zasady dotyczące znęcania się. Dobrze jest znać obowiązującą w szkole definicję znęcania się, konsekwencje dla znęcających się, wsparcie dla ofiar i procedury zgłaszania znęcania się.

Ważne jest, by Twoje dziecko wiedziało, czego oczekuje się w szkole i że będziesz wspierał szkolne konsekwencje, kiedy oczekiwania nie zostaną spełnione. Najłatwiej jest uczniom, kiedy oczekiwania szkolne pokrywają się z oczekiwaniami domowymi, dzięki czemu dzieci postrzegają oba środowiska jako bezpieczne i opiekuńcze miejsca, w których pracuje się razem jako zespół.

Zaangażuj się

Niezależnie od tego, czy dzieci dopiero zaczynają przedszkole, czy też rozpoczynają ostatnią klasę szkoły podstawowej, jest wiele powodów, dla których rodzice mogą zostać wolontariuszami w szkole. To świetny sposób na pokazanie, że rodzice są zainteresowani edukacją swoich dzieci.

Wiele dzieci w wieku szkolnym lubi widzieć swoich rodziców w szkole lub na imprezach szkolnych. Podążaj jednak za wskazówkami dziecka, by dowiedzieć się, jak wiele interakcji odpowiada wam obojgu. Jeśli dziecko nie czuje się komfortowo z powodu Twojej obecności w szkole lub Twojego zaangażowania w zajęcia pozalekcyjne, zastanów się nad podejściem bardziej zakulisowym. Wyraźnie zaznacz, że nie jesteś tam po to, by szpiegować – po prostu starasz się pomóc społeczności szkolnej.

Rodzice mogą się zaangażować, jeśli

 • bycie pomocnikiem w klasie lub rodzicem oddziału domowego
 • organizowanie i/lub praca przy zbiórkach pieniędzy i innych specjalnych wydarzeniach, takich jak sprzedaż ciast, mycie samochodów czy targi książki
 • uczestniczenie w wycieczkach terenowych
 • planowanie imprez klasowych
 • uczestniczenie w spotkaniach rady szkoły
 • dołączenie do szkolnej grupy rodziców i nauczycieli
 • praca jako asystent w bibliotece
 • czytanie opowiadań dla klasy
 • uczestniczenie w szkolnych koncertach lub przedstawieniach

Sprawdź stronę internetową szkoły lub nauczyciela, aby znaleźć możliwości wolontariatu, które pasują do Twojego harmonogramu. Nawet poświęcenie kilku godzin w ciągu roku szkolnego może wywrzeć duże wrażenie na dziecku.

Poważnie traktuj obecność na zajęciach

Kilka sposobów, jak pomóc dziecku osiągnąć sukces w szkole podstawowej

Chore dzieci powinny zostać w domu, jeśli mają gorączkę, mdłości, wymioty lub biegunkę. Dzieci, które tracą apetyt, są osowiałe lub ospałe, skarżą się na ból lub po prostu nie zachowują się tak, jak powinny, również mogą skorzystać z dnia wolnego od choroby.

Poza tym ważne jest, by dzieci codziennie przychodziły do szkoły na czas, ponieważ konieczność nadrabiania zaległości i odrabiania prac domowych może być stresująca i przeszkadzać w nauce.

Jeśli dziecko z powodu choroby opuszcza wiele godzin lekcyjnych, upewnij się, że skonsultujesz się z nauczycielem w sprawie wszelkich prac, które należy uzupełnić. Dobrze jest też znać szkolne zasady dotyczące frekwencji.

Czasami uczniowie chcą zostać w domu z powodu problemów z kolegami, zadaniami lub ocenami, a nawet nauczycielami. Może to wywołać realne objawy, takie jak bóle głowy lub brzucha. Jeśli uważasz, że w szkole jest problem, porozmawiaj z dzieckiem – a potem być może z nauczycielem – żeby dowiedzieć się więcej o tym, co powoduje niepokój. Doradca lub psycholog szkolny również może być w stanie pomóc.

Staraj się też unikać późnego kładzenia się spać, co może skutkować spóźnieniami i zmęczeniem uczniów. Stały harmonogram snu również może pomóc uczniom.

Znajdź czas na rozmowę o szkole

Zwykle łatwo jest rozmawiać z uczniami szkół podstawowych o tym, co dzieje się w klasie i o najnowszych wydarzeniach w szkole. Prawdopodobnie wiesz, jakie książki czyta Twoje dziecko i znasz matematykę, nad którą pracuje. Jednak rodzice mogą być zajęci i zapominać o zadawaniu prostych pytań, co może mieć wpływ na sukcesy dzieci w szkole.

Znajdź czas na codzienną rozmowę z dzieckiem, żeby wiedziało, że to, co dzieje się w szkole, jest dla Ciebie ważne. Kiedy dzieci wiedzą, że rodzice interesują się ich życiem naukowym, będą traktować szkołę poważnie.

Ponieważ komunikacja jest ulicą dwukierunkową, sposób, w jaki mówisz i słuchasz swojego dziecka, może wpłynąć na to, jak dobrze dziecko słucha i reaguje. Ważne jest, by słuchać uważnie, utrzymywać kontakt wzrokowy i unikać wielozadaniowości podczas rozmowy. Pamiętaj, żeby zadawać pytania, które wykraczają poza odpowiedzi „tak” lub „nie”.

Poza rodzinnymi posiłkami dobrym momentem na rozmowę jest podróż samochodem (choć oczywiście kontakt wzrokowy nie jest tu potrzebny), spacer z psem, przygotowywanie posiłków czy stanie w kolejce w sklepie.

Wczesne lata nauki to ważny okres, w którym rodzice powinni być poinformowani o edukacji dziecka i wspierać je, a także tworzyć warunki do rozwoju i wzrastania dzieci jako młodych uczniów.

Podobne artykuły