Jak przygotować malucha na pojawienie się rodzeństwa?Jak przygotować dziecko na pojawienie się nowego rodzeństwa

Jeśli szukasz wskazówek, jak najlepiej przygotować dziecko na przyjście nowego dziecka, nie jesteś sam! To naturalne, że martwisz się o samopoczucie swojego malucha w oczekiwaniu na zmiany, jakie może przynieść ta trwała zmiana w dynamice rodziny.

Jednak zmiany te mogą być pozytywne! Wiele osób posiadających rodzeństwo zastanawia się nad swoim dzieciństwem i dzieli się pozytywnymi wspomnieniami z braćmi i siostrami. Podjęcie kilku prostych kroków z wyprzedzeniem może pomóc przygotować dziecko na przybycie nowego rodzeństwa i ostatecznie zwiększyć poczucie powitania i podekscytowania tym nowym pęczkiem radości.

Wprowadzaj stopniowe zmiany w rutynie

Jednym ze sposobów, w jaki możesz przygotować swoje dziecko na przyjęcie nowego rodzeństwa jest wprowadzenie małych, stopniowych zmian do ich rutyny w miarę rozwoju ciąży. Na przykład, jeśli Twoje dziecko obecnie śpi w łóżeczku i zbliża się do wieku, w którym przejście do łóżka dla maluchów byłoby odpowiednie, rozważ dokonanie tej zmiany przed przybyciem nowego dziecka. Wiele rodzin decyduje się również na rozpoczęcie nauki korzystania z nocnika przed przybyciem nowego dziecka, jeśli dziecko wykazuje oznaki gotowości rozwojowej. Jeden ważna uwaga robić jest że jeżeli te zmiany no są ewentualni przed przybyciem nowego rodzeństwa, rozważa czekać dla few miesięcy po urodzeniu przed wprowadzać jakaś zmiany oprócz nowego dziecka.

Dziel się z maluchem aspektami ciąży

Dzielenie się z dzieckiem elementami podróży w czasie ciąży pomoże mu stworzyć głębokie i trwałe więzi z rosnącym dzieckiem. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak rośnie jego rodzeństwo i że słyszy głosy, zwłaszcza te kochające i pielęgnujące. Zapoznaj dziecko z odpowiednimi dla jego wieku książkami o niemowlętach i rodzinach i dziel się z nim opowieściami o nowym rodzeństwie. Jeśli masz przyjaciela lub członka rodziny z nowym dzieckiem, rozważ zorganizowanie spotkania z nimi i swoim dzieckiem.

Zaangażuj dziecko, gdy pojawi się nowe dziecko

W trakcie ciąży omawiaj z dzieckiem wiele potrzeb noworodka i zachęcaj je do zastanowienia się, w jaki sposób może pomóc, gdy pojawi się nowe dziecko. Wyjmij z magazynu książeczki dla niemowląt, albumy ze zdjęciami i rodzinne filmy wideo i pokaż dziecku, jak wyglądało jako noworodek, aby zapewnić dalsze połączenie i zrozumienie. Wyjaśnij mu, jakie potrzeby miało jako niemowlę i przeprowadź burzę mózgów na temat różnych sposobów, w jakie może uczestniczyć w zaspokajaniu potrzeb swojego nowego rodzeństwa. Pomóż dziecku odkryć kilka spokojnych zajęć, które lubi w czasie, gdy nowe dziecko drzemie i niech pomoże przygotować pokój dziecięcy lub wybrać przytulne koce i słodkie ubrania dla nowego dziecka! Możesz nawet poprosić je o stworzenie kilku prac plastycznych do oprawienia w ramki i wyświetlenia w pokoju rodzeństwa.

Codziennie łącz się z maluchem

Zazdrość jest naturalną reakcją na pojawienie się nowego rodzeństwa, a dziecko może czuć się zagrożone uwagą, jaką członkowie rodziny poświęcają noworodkowi. Ważne jest, abyś uznał uczucia dziecka i nauczył je empatii wobec nowego dziecka, które wymaga o wiele więcej opieki niż ono samo, dopóki nie urośnie duże i silne jak jego starszy brat lub siostra. Upewnij się, że jesteś ze swoim dzieckiem konsekwentnie każdego dnia przez cały okres ciąży i po narodzinach jego rodzeństwa. Dzieli kochające momenty z twój dzieckiem, w których jesteś obecny, zabawny i oferujący fizyczne połączenie i kontynuuje upewniać się ty wydajesz jakości jeden-na-jeden czas z Twoim dzieckiem.

Zapoznaj malucha z nowym rodzeństwem

Zapoznaj malucha z nowym rodzeństwem

Kiedy nowe dziecko w końcu się pojawi, upewnij się, że połączenie jest częścią tego pierwszego wprowadzenia. Rozważ, aby inny członek rodziny potrzymał nowe dziecko, podczas gdy Ty będziesz witać i obejmować swoje starsze dziecko. Jest bardzo prawdopodobne, że maluch tęsknił za Tobą podczas narodzin noworodka i mogą pojawić się pewne niepokojące uczucia związane z Twoją nieobecnością i nadchodzącą zmianą. Wielkie uściski i połączenie jeden na jeden mogą pomóc rozproszyć wszelkie niezdecydowane uczucia. Niech Twój maluch przedstawi swoje nowe rodzeństwo z ich własnym bardzo specjalnym prezentem, aby rozpocząć doświadczenie łączenia. Możesz nawet zaplanować z wyprzedzeniem i kazać im wybrać prezent!

Gdy ty zaczynasz osiedlać w twój nowych rutynach jako rodzina, kontynuujesz łączyć z dzieckiem indywidualnie przez dzień. Kiedy nadejdzie czas, a opieka nad dzieckiem zostanie wznowiona, niech starsze dziecko przedstawi swoje nowe rodzeństwo swoim przyjaciołom i wychowawcom! Relacje między rodzeństwem są wspaniałe i mogą się rozwijać, jeśli są zbudowane na bezpieczeństwie i zaufaniu.

Podobne artykuły