Okulary przeciwsłoneczne dla dzieciOkulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Ochrona oczu przed słońcem jest niezbędna, niezależnie od wieku. Rodzice pytają nas cały czas, czy ich dzieci potrzebują okularów przeciwsłonecznych – a krótka odpowiedź brzmi: tak, potrzebują. Problemy ze wzrokiem mogą pojawić się na każdym etapie życia człowieka, więc Twoje dzieci powinny wcześnie zacząć im zapobiegać.

Przyjrzyjmy się niektórym sposobom, w jakie okulary przeciwsłoneczne chronią dzieci przed powszechnymi problemami z oczami. Wyjaśnimy również, jak młodzi ludzie mogą skorzystać z badań okulistycznych. Przy odrobinie szczęścia, poniższa wiedza pomoże wszystkim w Twojej rodzinie widzieć wyraźnie przez wiele lat.

Czym różnią się oczy dzieci od oczu dorosłych?

Dzieci potrzebują okularów przeciwsłonecznych, ponieważ soczewki w ich oczach przepuszczają więcej promieniowania UV niż w przypadku dorosłych. Ponieważ promieniowanie UV, które dostaje się do oka, powoduje uszkodzenie komórek, stawia to dzieci w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia wielu powikłań.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego dzieci mogą potrzebować dodatkowej ochrony oczu, a jest on prosty: dzieci zazwyczaj spędzają więcej czasu na zewnątrz. Ta dodatkowa ekspozycja, w połączeniu z ich zwiększoną podatnością na promieniowanie UV, sprawia, że ochrona oczu dla młodych ludzi jest koniecznością.

Częste problemy z oczami powodowane przez światło słoneczne

Okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV 400 blokują 100% promieniowania UV z promieni słonecznych i mogą znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się tych schorzeń u osób, które noszą je regularnie od najmłodszych lat. Poniżej znajduje się lista problemów z oczami, które mogą być spowodowane przez promienie UV.

Zaćma

Zaćma występuje, gdy soczewka oka ulega zmętnieniu. Osoby, u których rozwinęła się zaćma, opisują ten efekt jako podobny do patrzenia przez okno pokryte szronem. Usunięcie zaćmy zazwyczaj wymaga operacji, dlatego zapobieganie jest niezwykle istotne. Badania wskazują, że znaczna ekspozycja na promienie UV może zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju zaćmy w późniejszym okresie życia.

Skrzydlik (Pterygium)

Ten rodzaj łagodnego guza jest również określany jako „oko surfera”. Pterygium może być spowodowane, gdy promieniowanie UV powoduje, że komórki w oku dzielą się nieprawidłowo, co powoduje różowawą narośl w pobliżu rogówki. Pterygium często dotyka obojga oczu i może urosnąć na tyle, że zakryje całą źrenicę. Jeśli tak się stanie, widzenie może być znacznie utrudnione.

Fotokeratoza i zapalenie spojówek

Pomyśl o tych warunkach jak o oparzeniach słonecznych na oku – auć! W każdym przypadku promienie UV pochodzące ze światła słonecznego powodują zapalenie tkanek w obrębie oka. Zapalenie rogówki występuje, gdy rogówka ulega zapaleniu, natomiast zapalenie spojówek to stan zapalny błony wyściełającej oczodół i powieki. Ta błona jest również znana jako spojówka.

Większość pozostałych schorzeń z tej listy raczej nie występuje w dzieciństwie – chociaż wystawianie oczu dziecka na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może zwiększyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia w późniejszym okresie życia. Jednakże, fotokeratitis i fotokonjunctivitis są częstymi przypadkami u dzieci i mogą wiązać się z różnymi nieprzyjemnymi objawami, w tym bólem i niewyraźnym widzeniem.

Rak skóry w okolicy oczu

Filtr przeciwsłoneczny jest niezbędny do ochrony skóry podczas aktywności na świeżym powietrzu, ale większość ludzi nie stosuje go w okolicach oczu, ponieważ może szczypać. Niestety, oznacza to również, że promienie UV mogą oddziaływać na skórę w pobliżu oczu, zwiększając ryzyko wystąpienia raka skóry w tych okolicach. Podobnie jak w przypadku większości problemów wymienionych powyżej, rak skóry rozwija się zazwyczaj po latach ekspozycji na promieniowanie UV – dlatego im wcześniej zaczniesz chronić skórę wokół oczu swojego dziecka, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie ono miało na nie wpływ.

Wsparcie zdrowego widzenia dzięki regularnym badaniom okulistycznym

Nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne są jednakowe i nie wszystkie dzieci mają takie same potrzeby wzrokowe. Najlepszym sposobem na znalezienie okularów przeciwsłonecznych, które odpowiadają potrzebom i preferencjom Twojego dziecka, jest umówienie się na badanie wzroku z wykwalifikowanym specjalistą. Może on określić, czy Twoje dziecko potrzebuje soczewek na receptę, pomóc mu znaleźć dobre dopasowanie i pokazać Ci wiele opcji w ramach Twojego budżetu.

Okulary przeciwsłoneczne: Więcej niż moda

dziecko w okularach przeciwsłonecznych - Okulary przeciwsłoneczne Więcej niż moda

Najlepiej jest traktować okulary przeciwsłoneczne jako konieczność, a nie dodatek – zwłaszcza jeśli chodzi o Twoje dzieci. Naucz je nosić okulary przeciwsłoneczne zawsze, gdy wychodzą na zewnątrz, aby mogły wcześnie zacząć chronić swoje oczy i zmniejszyć ryzyko wielu problemów zdrowotnych, którym można zapobiec. Jeszcze lepiej, daj przykład i upewnij się, że sam zabierzesz okulary przeciwsłoneczne na przyszłe rodzinne wycieczki.

Podobne artykuły