Kojące zabawki – które z nich działają uspokajająco?Kojące zabawki

Zabawki wyciszające i relaksujące stały się prawdziwym hitem. Ich nieprzeciętna funkcjonalność sprawia, że można wykorzystać je do wielu różnych celów. Uczą koncentracji, ponieważ maluch ma okazję do tego, aby przez dłuższą chwilę skupić się na jednym elemencie (ruchu, efektach świetlnych, dźwiękach, fakturach, konsystencjach). Niektóre produkty wspomagają zasypianie, więc wykorzystywane są przede wszystkim przed snem. Nie może nie wspomnieć o działaniu redukującym stres. Kilkumiesięcznym dzieckiem targają silne emocje, ponieważ nie potrafi ono zrozumieć otoczenia.

Wybór kojących zabawek jest spory, więc decyzja zakupowa powinna zostać przemyślana. Wybór zależy w dużej mierze od wieku szkraba. Niemowlaki posiadają zupełnie inne potrzeby, niż kilkuletnie dzieci. Nie masz pojęcia, jakie produkty posiadają mnóstwo pozytywnych opinii? Sprawdź nasze propozycje!

Pluszaki z białym szumem

Jeśli Twój maluszek ma problemy z zasypianiem, to pluszaki emitujące biały szum mogą okazać się pomocne. Generują one dźwięki, które wzbudzają w dziecku pozytywne odczucia, które towarzyszyły mu w wieku płodowym. Warto podkreślić, ze układ nerwowy noworodka oraz niemowlaka dopiero się rozwija. Tego typu zabawki najlepiej sprawdzają się w wieku 0-6 miesięcy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z nich również starszaki. Wszystko zależy od rzeczywistych potrzeb smyka. Można spotkać nawet misie grające muzykę klasyczną!

Oczywiście szumiące przytulanki można wykorzystywać na różne sposoby. To miękkie, starannie wykonane zabawki, które malec może nosić i przytulać. Zwykle są one wyposażone w wyjmowaną elektronikę, co umożliwia szybkie czyszczenie lub pranie.

Gniotki

Zastanawiasz się, czym są gniotki? To odstresowujące zabawki służące do ugniatania, ściskania, formowania. Mają one różne rozmiary i kształty. Rewelacyjnie sprawdzają się w przypadku starszaków, którym trudno jest poradzić sobie z emocjami. Trzeba wspomnieć, że cieszą się one również sporym zainteresowaniem dorosłych. Odpowiada za to kojące działanie na układ nerwowy. 

Niezaprzeczalną zaletą gniotków jest niska cena, która przypadnie do gustu osobom z ograniczonym budżetem. Ważne jest jednak to, aby wybrać zabawkę atestowaną, która posiada bezpieczne wypełnienie. Należy wiedzieć, że wewnątrz znajduje się płyn, który na skutek przebicia może wyciec na ręce czy ubrania. Alternatywą są gniotki wypełnione proszkiem, jednak cechują się one niższą plastycznością. Omawiany typ produktu nie jest przeznaczony dla szkrabów poniżej trzeciego roku życia.

Dmuchajki 

Dmuchajki są chętnie wykorzystywane do ćwiczeń logopedycznych. Działają one w oparciu o proste zasady. Dziecko musi nadmuchiwać zabawkę, tak aby znajdowała się ona w górze. Takie zajęcie sprzyja skupieniu się nad wykonywaną czynnością. Plusem jest również pozytywny wpływ na narząd mowy, co jest ważne dla maluchów, które dopiero uczą się mówić. Warto dodać, że dmuchajki pomagają w ćwiczeniach oddechowych, a tym samym wykazują działanie uspokajające. 

Bujaki 

Bujaki są znane od wielu pokoleń. Dla niejednej osoby są one symbolem dzieciństwa. Faktem jest, że omawiane zabawki wspomagają prawidłowy rozwój latorośli. Miarowe kołysanie łagodzi emocje, a zarazem wycisza. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę wydaje się być klasyczny koń na biegunach, który posłuży przez długi czas.

Piasek kinetyczny

Zdecydowana większość rodziców słyszała o piasku kinetycznym. Jest on wykonywany z materiałów, które nie przyklejają się do dłoni, ani innych powierzchni. Możliwe jest jednak formowanie fantazyjnych kształtów. Masy plastyczne występują w wielu różnych kolorach. Warto zaopatrzyć się także w foremki, które pobudzają wyobraźnię i zwiększają zakres zastosowań. 

Podobne artykuły