Pomaganie dziecku w wieku od 1 do 3 lat w prawidłowym odżywianiuPomaganie dziecku w wieku od 1 do 3 lat w prawidłowym odżywianiu

Jako rodzic lub opiekun odgrywasz ważną rolę w pomaganiu dziecku w budowaniu zdrowych nawyków i umiejętności żywieniowych. Zdrowe odżywianie to coś więcej niż tylko to, co jemy. Chodzi również o to, jak jemy.

Ty i Twoje dziecko macie szczególną relację, jeśli chodzi o karmienie i jedzenie. Każdy z was ma inną rolę. Twoja rola polega na decydowaniu, jakie pokarmy oferować, kiedy je oferować i gdzie je oferować. Rola dziecka polega na decydowaniu, czy chce jeść, co chce jeść z podanych produktów i ile chce jeść. Szanowanie tej relacji żywieniowej sprawia, że posiłki są przyjemniejsze, a dziecko może skupić się na nauce dobrego jedzenia.

Jakie pokarmy proponować dziecku?

Oferuj dziecku te same zdrowe produkty, które lubisz Ty i reszta rodziny. Podawaj dziecku pokarmy o różnych smakach i teksturach. Uwzględniaj różnorodność:

  • Warzywa i owoce
  • Żywność pełnoziarnista, taka jak makaron i chleb pełnoziarnisty, owies, jęczmień i komosa ryżowa
  • Pokarmy białkowe, takie jak mięso, ryby, drób, suszona fasola, groch, soczewica, masła orzechowe i z nasion, tofu, jaja, mleko, jogurt, ser i wzbogacone napoje sojowe.

Spożywanie pokarmów bogatych w żelazo pomaga zapobiegać niedoborom żelaza i wspomaga wzrost i rozwój mózgu. Pokarmy bogate w żelazo to mięso, ryby, drób, wzbogacone żelazem płatki śniadaniowe dla niemowląt, jajka, tofu, suszona fasola, groch i soczewica. Podawaj dziecku te pokarmy podczas każdego posiłku.

Upewnij się, że oferowana żywność jest przygotowana z niewielką ilością lub bez dodatku soli lub cukru. Włączaj do posiłków produkty bogate w zdrowe tłuszcze, takie jak łosoś, awokado i masło orzechowe.

Co zaproponować dziecku do picia?

Możesz kontynuować podawanie dziecku mleka matki do ukończenia przez nie 2 roku życia lub dłużej.

Zwykłe mleko krowie i wzbogacony napój sojowy są pożywnymi napojami, które dostarczają wapnia, witaminy D i białka dla rosnących dzieci.

  • Każdego dnia podawaj 500 ml pasteryzowanego pełnego mleka krowiego (3,25% tłuszczu mlecznego).
    Kiedy Twoje dziecko ma 2 lata, możesz zacząć oferować opcje mleka o niższej zawartości tłuszczu, takie jak chude, 1% lub 2%. Można również podawać zwykły, wzbogacony napój sojowy.
  • Podawaj nie więcej niż 750 ml (3 filiżanki) mleka i napojów sojowych dziennie, aby dziecko miało miejsce na różne zdrowe pokarmy, w tym bogate w żelazo
  • Podawaj mleko lub napój sojowy (dla dzieci powyżej 2 lat) tylko do posiłków i przekąsek

Jeśli Twoje dziecko nie pije pełnego mleka krowiego lub napojów sojowych, porozmawiaj z lekarzem lub zarejestrowanym dietetykiem o tym, co możesz zaoferować zamiast nich.

Napoje ryżowe, ziemniaczane, migdałowe, kokosowe, owsiane i konopne mają niską zawartość białka i tłuszczu i nie wspomagają wzrostu małych dzieci.

Proponuj wodę między posiłkami i przekąskami. Woda jest najlepszym napojem, gdy dziecko jest spragnione.

Kiedy dajesz dziecku pić, używaj otwartego kubka zamiast kubka „sippy” lub butelki. Otwarty kubek pomoże dziecku nauczyć się pić. Zmniejsza to również ryzyko wystąpienia próchnicy zębów.

Dzieci nie potrzebują napojów zawierających cukier, takich jak napoje wyskokowe, napoje dla sportowców, soki owocowe, napoje owocowe i napoje o smaku owocowym wykonane z proszku lub kryształków. Cukrowe napoje wypełniają żołądek dziecka, zajmując miejsce zdrowszych pokarmów. Wszystkie soki owocowe, w tym 100% soki owocowe, mają wysoką zawartość cukru i niską zawartość błonnika. Zamiast nich proponuj dziecku całe owoce.

Kiedy należy podawać dziecku jedzenie?

Podawaj dziecku 3 małe posiłki i 2 do 3 przekąsek w odstępie około 2 do 3 godzin. Staraj się podawać posiłki i przekąski o tej samej porze każdego dnia. Regularne spożywanie posiłków i przekąsek pomoże dziecku wyrobić sobie zdrowe nawyki żywieniowe.

Ile jedzenia potrzebuje moje dziecko?

Każde dziecko jest inne i ilość pokarmu, jakiej potrzebuje, zależy od jego wieku, poziomu aktywności, tempa wzrostu i apetytu. To normalne, że apetyt dziecka zmienia się z dnia na dzień. Na apetyt dziecka może mieć również wpływ jego nastrój, stan zdrowia, pora dnia i podawane jedzenie.

Zacznij od oferowania małych ilości jedzenia podczas posiłków i przekąsek, a następnie pozwól dziecku prosić o więcej.

Co mogę zrobić, aby pomóc mojemu dziecku dobrze się odżywiać?

odżywianie dzieci

Usiądź i zjedz z dzieckiem.

Jesteś najlepszym wzorem do naśladowania dla swojego dziecka. Twoje dziecko nauczy się zdrowych nawyków żywieniowych obserwując Cię. Zawsze nadzoruj swoje dziecko podczas jedzenia.

Proponuj nowe pokarmy.

Proponuj często nowe pokarmy i podawaj je z co najmniej jednym pokarmem, który dziecko dobrze spożywa. Dzieci często muszą zobaczyć, powąchać i dotknąć jedzenia wiele razy, zanim go spróbują. Twoje dziecko może potrzebować spróbować jedzenia wiele razy, zanim je zje. Kontynuuj oferowanie nowych pokarmów i włączaj do nich pokarmy, których dziecko odmówiło w przeszłości.

Daj dziecku wystarczająco dużo czasu na jedzenie.

Twoje dziecko może jeść dłużej niż Ty. Daj mu czas na dokończenie jedzenia. Jeśli dziecko pokazuje, że skończyło jeść, bawiąc się jedzeniem, pozwól mu odejść od stołu, aby mogło zająć się książką lub zabawką.

Pozwól dziecku karmić się samodzielnie.

Pozwalanie dziecku na samodzielne karmienie jest ważną częścią nauki jedzenia. Małe dzieci uczą się poprzez dotykanie, wąchanie, smakowanie i oglądanie jedzenia. Nauka używania łyżki i widelca wymaga czasu. Robienie bałaganu jest również częścią nauki jedzenia.

Zachowaj spokój podczas posiłków i zmniejsz ilość czynników rozpraszających uwagę.

Wyłącz telewizor, telefony komórkowe, tablety i komputery, aby pozwolić dziecku skupić się na jedzeniu i zachować przyjemny charakter rodzinnego posiłku. Pomoże to również skupić się na cieszeniu się wspólnym czasem, a nie na tym, co lub ile dziecko je.

Spróbuj zaproponować to samo jedzenie na różne sposoby.

Bądź cierpliwy. Zaproponuj dziecku jedzenie przygotowane na różne sposoby. Pieczone warzywa, pokrojone warzywa w zupach lub sosach do makaronu oraz smoothie z całych owoców i warzyw to smaczne sposoby na zapewnienie większej różnorodności. Jeśli dziecko lubi warzywa przyrządzone w określony sposób, podaj mu inne warzywa przyrządzone w ten sam sposób.

Co zrobić, gdy moje dziecko nie chce jeść?

Jeśli Twoje dziecko dobrze się rozwija, pominięcie posiłku raz na jakiś czas nie stanowi problemu. Jeśli masz pytania dotyczące wzrostu dziecka, jego apetytu lub przyjmowania pokarmu, porozmawiaj z lekarzem lub zarejestrowanym dietetykiem.

Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść jakiegoś pokarmu, usuń go i poczekaj z ponownym podaniem do następnego posiłku lub przekąski. Robienie dziecku innego posiłku nie pomoże mu stać się zdrowym zjadaczem.

Czasami małe dzieci chcą jeść ciągle te same potrawy. Jest to normalne i może trwać przez kilka tygodni lub miesięcy. Jeśli „ulubiony” pokarm jest zdrowy, nadal go podawaj wraz z różnymi innymi zdrowymi pokarmami. Jeśli „ulubione” jedzenie jest mniej zdrowe, podawaj je dziecku rzadziej.

Używanie deseru lub ulubionej potrawy jako nagrody za jedzenie nie jest konieczne. Nie naciskaj ani nie przekupuj dziecka, aby jadło. Zaufaj apetytowi swojego dziecka, aby to on decydował o tym, czy i ile ma jeść.

Podobne artykuły