W jakim wieku dziecko powinno dostać telefon?W jakim wieku dziecko powinno dostać telefon

Decyzja o tym, kiedy dać dziecku telefon komórkowy jest jedną z najważniejszych i najbardziej monumentalnych decyzji, jakie kiedykolwiek podejmiesz. Telefon komórkowy otwiera drzwi do czegoś więcej niż tylko możliwość dzwonienia do rodziny i przyjaciół. Dzisiejsze zaawansowane smartfony to w zasadzie potężne komputery, które oferują nieograniczony dostęp do świata w dłoni.

Odpowiedź na to obciążające pytanie zależy od wielu czynników i będzie inna dla każdej rodziny, a nawet każdego dziecka w rodzinie.

Dlaczego dzieci powinny mieć telefony?

Wszyscy chcemy jak najlepiej chronić nasze dzieci przed światem. Wielu rodziców obawia się dnia, w którym ich dziecko lub nastolatek uzyska dostęp do swojego własnego telefonu komórkowego. Być może nawet chcielibyście odłożyć to na zawsze. W pewnym momencie jednak, umożliwienie dzieciom dostępu do tej nowoczesnej technologii staje się „złem koniecznym”.

Nagłe wypadki się zdarzają, telefony komórkowe ułatwiają komunikację, a wasze dzieci będą ich używać w dorosłym życiu do wszystkiego, od bankowości internetowej po dokumentowanie pierwszych kroków waszych przyszłych wnuków.

Jeśli dzieci nie nauczą się odpowiedzialnego i prawidłowego korzystania z telefonu pod nadzorem i przewodnictwem rodziców – prawdopodobnie nigdy nie nauczą się tego samodzielnie. Wspólne przejście przez ten kamień milowy jako rodzina to dobry pomysł. Ale w jakim wieku dzieci powinny mieć telefony komórkowe?

Czy Twoje dziecko jest gotowe na telefon komórkowy?

Większość ekspertów zgadza się, że idealnym wiekiem dla dzieci, które powinny zostać wprowadzone do tej formy technologii jest wiek pomiędzy 12 a 14 rokiem życia. Jednak to, jak dojrzałe jest Twoje dziecko, jest o wiele ważniejsze niż to, ile ma lat. To, co jedno dziecko może być w stanie odpowiedzialnie obsłużyć w wieku 10 lat, może być zbyt wiele dla innego dziecka, aby prawidłowo zarządzać w wieku 16 lat.

Unikalne okoliczności każdego domu i rodziny przyczynią się do podjęcia decyzji. Jeśli jesteś rodzicem zastępczym, często wysyłasz swoje dziecko samo na zajęcia pozaszkolne lub chcesz rozwijać relacje z przyjaciółmi i rodziną na odległość, te czynniki mogą przechylić szalę na korzyść Twojego dziecka, które otrzyma telefon komórkowy nawet w bardzo młodym wieku.

Ważne czynniki do rozważenia:

  • Gotowość dziecka i odpowiedzialność – Czy są wystarczająco odpowiedzialne, aby nie zgubić lub źle umieścić swoje rzeczy? Telefony są drogie. Jeśli Twoje dziecko nadal często wykazuje się zapominalstwem lub ciągle zostawia przedmioty w szkole, prawdopodobnie nie jest rozsądne inwestowanie w telefon komórkowy. A jeśli nastolatek stale łamie zasady i angażuje się w rzeczy, których nie powinien – danie mu własnego telefonu z nieograniczoną wolnością i dostępem do świata może nie być najlepszym pomysłem.
  • Ilość zajęć – Rodziny ze starszymi dziećmi, które często uczestniczą w zajęciach pozaszkolnych, treningach sportowych, obozach letnich i innych zajęciach pozalekcyjnych bez udziału rodziców, mogą szczególnie skorzystać z możliwości śledzenia i dostępności, jaką daje dziecku telefon komórkowy. Kiedy często jesteś osobno i staje się ważne, aby wiedzieć, gdzie dziecko jest przez cały czas – telefon komórkowy jest często odpowiedź.
  • Koszt – Chociaż pakowane plany rodzinne popularne w ostatnich latach mogą być dość przystępne, w zależności od dostawcy dodając kolejną linię może kosztować rękę i nogę. I to nawet nie obejmuje telefonu! Jeśli planujesz wyposażyć swoje dziecko w najnowszego iPhone’a, będzie to kosztowało Cię co najmniej 4000zł. Podczas gdy opcje budżetowe, takie jak plany prepaid i mniej popularne telefony z systemem Android mogą obniżyć koszty, nadal trzeba spojrzeć na swoje finanse razem jako rodzina, aby zobaczyć, czy można rozsądnie pozwolić sobie na dodatkowy wydatek. Dla dużej rodziny z wielu dzieci w wieku szkolnym, nawet opcje budżetowe naprawdę dodać do góry. Porównaj niektóre z najlepszych planów tutaj.
  • Dostęp do Internetu – Niektóre gospodarstwa domowe, z różnych powodów, po prostu nie mają dostępu do Internetu. Dla tych rodziców, którzy nadal chcą zapewnić swoim dzieciom dostęp do możliwości edukacyjnych i komunikacji, posiadanie telefonu komórkowego po prostu ma sens.
  • Dynamika rodziny – Jeśli rodzina zazwyczaj trzyma się razem i rzadko wychodzi z domu, to jest to zupełnie inna sytuacja niż dziecko, którego czas jest podzielony równo między oboje rodziców i 2 różne gospodarstwa domowe. Kiedy mamy do czynienia z ustaleniami dotyczącymi opieki, możliwość szybkiego i łatwego dotarcia do dziecka przez telefon staje się czymś więcej niż luksusem – to konieczność.
  • Zdrowie psychiczne – Dzieci z tendencjami do lęku i depresji, lub tych, którzy zmagają się z ADHD i inne specjalne potrzeby będą musiały być monitorowane bardzo ściśle, zwłaszcza z mediów społecznych.
  • Relacje zewnętrzne – W niektórych przypadkach, odmawianie dziecku możliwości dostępu do nielokalnych przyjaciół i rodziny może wydawać się okrutne. Może właśnie przeprowadziliście się na drugi koniec kraju, często zmieniacie miejsce pobytu w ramach służby wojskowej lub jesteście w trakcie skomplikowanego rozwodu. W takich sytuacjach, dając dziecku własny telefon, dajesz mu dar komunikacji. Wspieranie relacji z bliskimi jest kluczowe dla rozwoju dziecka. Jeśli to jest twój powód, aby rozważyć telefon komórkowy, to często jest to najbardziej przekonujący powód ze wszystkich.

Złe powody, by dać dziecku telefon komórkowy

Jednak bez względu na to, co dziecko może powiedzieć i jak bardzo może błagać, są pewne argumenty, które po prostu nie są wystarczająco dobrym powodem, aby uzyskać telefon komórkowy. Chcesz mieć pewność, że Twoja rodzina zgadza się na to, aby Twoje dziecko dostało telefon z właściwych powodów.

Poza zachęcaniem do materializmu i konformizmu rówieśników, uczy również dzieci, że ich rodzice po prostu ulegną ich żądaniom. Prowadzi to jedynie do rozpieszczonych dzieci i uprawnionych dorosłych w późniejszym czasie. Z drugiej strony, ćwiczenie cierpliwości i praca nad zdobyciem obowiązków takich jak telefon komórkowy pomoże zbudować silny charakter, którego dzieci będą potrzebować w późniejszym okresie życia, aby odnieść sukces.

Ponieważ chcą surfować po Internecie – Może być kuszące, aby odepchnąć swoje dzieci, dając im kolejne urządzenie do rozrywki. Ale wszystkie dostępy do internetu w okresie kształtowania się dziecka powinny odbywać się w domu, pod nadzorem i czujnym okiem rodziców. Dzieci, które chcą mieć telefon do grania w gry lub rozmawiania z przyjaciółmi online, mogą to robić w domu za pomocą iPada, komputera stacjonarnego lub laptopa. Po prostu nie są jeszcze gotowe, by mieć nieograniczony, niemonitorowany dostęp do świata zewnętrznego.

Jeśli więc przemyślałeś sprawę i stwierdziłeś, że Twoja rodzina ma uzasadnione powody, aby pozwolić dziecku na ten technologiczny krok milowy, co możesz zrobić, aby kontrolować jego aktywność w sieci? Na szczęście, dzięki odpowiedniemu nauczaniu i odrobinie pomocy ze strony niektórych innowacyjnych aplikacji, rodzice mogą uważnie obserwować swoje dzieci.

Nauczanie bezpieczeństwa telefonów komórkowych i zdrowych nawyków

telefon komórkowy dla dzieci

Niezależnie od tego, ile lat ma Twoje dziecko, kiedy zdecydujesz się w końcu ugryźć kulę i kupić im ich własny telefon komórkowy, istnieją pewne podstawowe zasady i wytyczne, które powinny być przestrzegane. Oczekiwania powinny być z góry omówione, a oboje rodzice powinni w miarę możliwości zgadzać się z zasadami.

Limity czasu ekranowego – Idealnie byłoby, gdyby dzieci w końcu nauczyły się ustalać własne granice. Jednak wszyscy wiemy, że jest to coś, z czym nawet dorośli mogą się zmagać, a uzależnienie od ekranu to prawdziwa rzecz. Badania pokazują, że nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego jest szkodliwe dla zdrowia psychicznego dziecka. Aby pomóc, rodzice mogą zainstalować i skonfigurować specjalne aplikacje, aby ustawić wymuszone hasłem limity czasu ekranowego. Kiedy czas się kończy – aplikacje przestają działać.

Odpowiedzialne korzystanie z telefonu – Od dzieci (i dorosłych) należy oczekiwać przestrzegania podstawowych zasad rodzinnych, takich jak zakaz używania telefonów podczas czasu rodzinnego, posiłków i snu. Ponadto nie powinno się pisać SMS-ów ani grać na telefonie podczas jazdy samochodem, w klasie lub w kościele. Praktykujcie to, co głosicie, rodzice! W rzeczywistości, możesz nawet rozważyć „Rodzinne porozumienie medialne”.

Nie pisz z nieznajomymi – Nigdy nie komunikuj się z nieznajomymi w Internecie. Wyjaśnij dziecku, że ta zasada dotyczy wszystkich aplikacji, poczty elektronicznej, mediów społecznościowych, gier i SMS-ów. Powinno również wiedzieć, że należy zgłosić rodzicowi każdy podejrzany kontakt.

Odpowiedzialność cyfrowa – Instalacja i korzystanie z kontroli rodzicielskiej to wymóg nie do odrzucenia dla wielu rodzin. W zależności od wieku dziecka, należy zastanowić się, jakie aplikacje chcemy zainstalować na jego telefonie. Wiele rodzin ustala zasadę, że jeśli ich dziecko chce mieć telefon – musi pozwolić mamie i tacie na dostęp do swojego urządzenia przez cały czas i/lub musi pozwolić rodzicom na zainstalowanie i używanie oprogramowania monitorującego i śledzącego. Aplikacje różnią się od trackerów czasu do lokalizatorów GPS i loggerów wiadomości tekstowych.

Odpowiedzialność finansowa – Upewnij się, że dzieci i nastolatki wiedzą, że nie powinny kupować aplikacji i innych przedmiotów bez zgody rodziców. Niektóre rodziny ustalają budżet, którego dzieci muszą przestrzegać. Można również zabezpieczyć te elementy hasłem, aby uniknąć niechcianych lub przypadkowych zakupów.

Odpowiedzialność osobista – Obejmuje ona odpowiedzialność za swoje rzeczy, takie jak iPhone za 4000zł! Możesz nawet ustalić zasadę, że jeśli dziecko zgubi lub zepsuje swój telefon, nie kupisz mu kolejnego. Niektóre rodziny wolą, by dziecko pracowało nad zdobyciem nowego telefonu, jeśli jego zgubi się lub uszkodzi.

Bezpieczeństwo w sieci – Podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, których dziecko musi się nauczyć, to: nigdy nie podawanie nikomu w sieci swoich danych osobowych ani haseł, ostrożność przy udostępnianiu zdjęć innym osobom oraz nie umieszczanie w sieci niczego, co mogłoby zaszkodzić jego reputacji lub szansom na zatrudnienie w późniejszym życiu.

Unikanie cyberprzemocy – Twoje dziecko musi być świadome, że zastraszanie innych w sieci nie będzie tolerowane i że powinno natychmiast zgłosić Ci wszelkie przypadki cyberprzemocy, których doświadczyło lub których było świadkiem.

Podobne artykuły