8 powodów, dla których bajki są niezbędne w dzieciństwie8 powodów, dla których bajki są niezbędne w dzieciństwie

Nie wszyscy wierzą w znaczenie bajek dla dzieci. W rzeczywistości 25% ankietowanych ostatnio rodziców stwierdziło, że nie czytałoby bajek dziecku poniżej piątego roku życia, ponieważ nie dawały dobrej lekcji lub były zbyt straszne.

Ankieta na temat bajek, cytowana w tym artykule brytyjskiego Telegraphu podzieliła się dziesiątką najlepszych bajek, których rodzice nie czytają i dlaczego. Czytając listę powodów, mogę tylko stwierdzić, że Ci rodzice stracili swoje umiejętności rozumowania – całkowicie.

Chcę się przyjrzeć, dlaczego bajki są ważne dla dzieci; dlaczego są to historie niezbędne w dzieciństwie.

Bajki pokazują dzieciom, jak radzić sobie z problemami

Uczymy się od bohaterów opowieści, nawet jako dorośli. Pomagają nam, bo łączymy się z własnym życiem, marzeniami, lękami i zastanawiamy się, co zrobilibyśmy na ich miejscu. Bajki pomagają dzieciom nauczyć się, jak poruszać się po życiu.

Bajki budują odporność emocjonalną

Bajki pokazują prawdziwe problemy życiowe w fantastycznym scenariuszu, w którym najczęściej triumfuje bohater. Dzieci muszą w bezpiecznym otoczeniu odkryć, że złe rzeczy zdarzają się każdemu. Bo zgadnijcie co? Nikt w życiu nie jest odporny na wyzwania – dlatego musimy budować w naszych dzieciach potencjał. Czy budujemy emocjonalne mięśnie, aby nasze dzieci mogły wytrzymać w trudnych chwilach, czy też chronimy nasze dzieci, pozostawiając je tak słabe, że nie poradzą sobie z niczym, co wymaga siły?

Bajki dają nam wspólny język

Neil Gaiman pisze: „Spotykamy się z bajkami jako dzieci, w retellingach lub panto. Oddychamy nimi. Wiemy, jak się toczy ich akcja.”

dlaczego bajki są ważne

Bajki przekraczają granice kulturowe

W wielu kulturach występują wspólne bajki, takie jak Kopciuszek, z własnym kulturowym smaczkiem. Czytamy te wersje i wiemy, że wszyscy dzielimy coś ważnego, potrzebę nadania sensu życiu za pomocą opowieści i nadzieję na triumf dobra nad złem.

Bajki uczą opowiadania

Bajki pozwalają zrozumieć podstawy opowieści – ustawienie, postacie i fabułę (narastającą akcję, punkt kulminacyjny i rozwiązanie), a także różnicę między fikcją a niefikcją. Kiedy dziecko zrozumie strukturę opowieści, wspomaga to jego zdolność do przewidywania i rozumienia innych historii, które czyta.

Bajki rozwijają wyobraźnię dziecka

„Kiedy badam siebie i swoje metody myślenia, dochodzę do wniosku, że dar fantazji znaczył dla mnie więcej niż jakikolwiek talent do abstrakcyjnego, pozytywnego myślenia.” – Albert Einstein

Bajki dają rodzicom możliwość uczenia umiejętności krytycznego myślenia

„Mała Syrenka” Disneya. Dziewczyna porzucająca swoje życie dla chłopaka to bzdura i żaden wzór do naśladowania dla moich córek. Nawet oryginalna wersja pokazuje słabą kobietę, która umiera dla mężczyzny – nie podoba mi się to. (Ale przynajmniej ponosi konsekwencje!).

Ale.

To nie znaczy, że nie pozwolę moim dzieciom czytać historii o syrenie. Schronienie nie daje moim dzieciom umiejętności krytycznego myślenia. Ekspozycja i rozmowa kierowana to robią! (Może z kilkoma jękami z galerii rówieśników).

Bajki uczą

Wykorzystaj bajki do nauczania morałów i lekcji. Czego można się nauczyć z Kopciuszka?

Podobne artykuły