Co potrafi 6-miesięczne dziecko?Co potrafi 6-miesięczne dziecko

Dziecko skończyło już sześć miesięcy! Jest to data, do której rodzice podchodzą w sposób szczególny. Dziecko nie rośnie już tak szybko jak w poprzednich miesiącach życia. Mimo to rozwój dziecka w wieku 6 miesięcy pokazuje dużą różnicę między sześciomiesięcznym dzieckiem a zupełnie bezradnym noworodkiem. Dzieci w tym wieku zaczynają wykazywać nowe umiejętności, o których jeszcze kilka miesięcy temu nie było nawet mowy.

Młode matki i ojcowie porównują swojego syna lub córkę z innymi dziećmi i naturalnie zadają sobie pytanie: co dziecko powinno umieć w szóstym miesiącu życia i czy ich maluch spełnia normy rozwoju. Chociaż każde dziecko jest inne, możesz porównać rozwój swojego dziecka z przeciętnymi normami, którymi kierują się pediatrzy.

Rozwój fizyczny

Według przeciętnych wskaźników 6-miesięczne dziecko potrafi wykonać następujące czynności:

 • umie łatwo przewracać się z jednego boku na drugi, a także przewracać się z pleców na brzuch i odwrotnie;
 • opiera się na rękach przez dłuższy czas, gdy leży w pozycji leżącej;
 • zaczyna wykonywać pierwsze ruchy, które przypominają raczkowanie.

Wymienione umiejętności, takie jak przewracanie się, opieranie na rękach, próby raczkowania wskazują na normę rozwoju u 6-miesięcznego dziecka.

Inne wskaźniki, na przykład wzrost, waga, umiejętność siedzenia będą zależały od cech każdego dziecka.

Poniższa tabela przedstawia średnie wartości wzrostu, wagi, obwodu głowy u niemowląt w tym wieku:

Chłopcy, wzrost i wagaDziewczynki, wzrost i wagaChłopcy, obwód głowyDziewczynki, obwód głowyChłopcy, obwód klatki piersiowejDziewczynki, obwód głowy
63,5-72 cm; 6,7-8,5 kg
62-70 cm; 6,5-8,5 kg
41-4440-4441-4841-46

Wymienione powyżej parametry są przybliżone, a jeśli Twoje dziecko już po urodzeniu było wyraźnie większe lub mniejsze od innych noworodków, możesz obliczyć ich normę wagową, stosując następujący wzór: waga przy wypisie ze szpitala + 800 i pomnożona przez 6. Otrzymany wynik odpowiada przybliżonej wadze, jaką dziecko powinno mieć do szóstego miesiąca życia.

Kalendarz rozwoju wskaźników fizycznych w pierwszym roku życia jest nierównomierny, ponieważ najbardziej aktywny wzrost i przyrost masy ciała następuje w pierwszych czterech miesiącach życia dziecka. Do szóstego miesiąca życia dziecko uzyskuje około 600-700 gramów wagi, rośnie o dwa do trzech centymetrów, a jego obwody głowy i klatki piersiowej stają się większe odpowiednio o 1 i 1-2 centymetry.

Różnica między chłopcami a dziewczynkami

Dzieci różnej płci, które przekroczyły kamień milowy 6 miesięcy, nie różnią się zbytnio od siebie: chłopcy i dziewczynki mają mniej więcej taki sam wzrost i wagę, posiadają też podobne umiejętności. Lekarze zauważają, że dziewczynki zazwyczaj wcześniej niż chłopcy zaczynają stabilnie siedzieć i próbują wstawać. Pozostałe parametry rozwoju dzieci w wieku sześciu miesięcy są średnio takie same, niezależnie od płci.

Pediatrzy odradzają przyspieszanie procesu nauki samodzielnego siedzenia, jeśli chodzi o dziewczynki. Jeśli dziewczynka nie chce samodzielnie usiąść lub siedzi przez dłuższy czas, nie sadzaj jej. W ten sposób unikniesz traumatycznego stresu dla kręgosłupa i układu rozrodczego córki.

Szczególne cechy fizyczne

Co dziecko umie robić w wieku 6 miesięcy:

 • łatwo się przewraca i opiera na rękach leżąc na brzuchu;
 • hipertoniczność mięśni znika całkowicie lub prawie całkowicie, dziecko zaczyna dobrze kontrolować swoje kończyny;
 • dziecko leży teraz na brzuchu długo i z przyjemnością;
 • zmniejsza się odruch ssania – dziecko może nauczyć się jeść z łyżeczki;
 • dziecko ostro kopie nogami z dowolnej powierzchni, gdy dorosły trzyma je za pachy.

Co powinno robić dziecko w wieku 6 miesięcy?

W wieku sześciu miesięcy dziecko rozwija nowe umiejętności i doskonali już posiadane. Zmienia się ich plan dnia, ponieważ 6-miesięczne niemowlęta są wprowadzane do żywności uzupełniającej. Dziecko zaczyna postrzegać gry i zabawki w nowy sposób, a nawet codzienna rutyna opieki nad dzieckiem staje się inna.

Główne umiejętności

Umiejętności, w których biegły jest sześciomiesięczne dziecko to:

 • wykazywanie zainteresowania wszystkimi przedmiotami, które znajdą się w zasięgu ich wzroku, próbowanie ich chwytania i badania;
 • próbowanie samodzielnego siedzenia i stabilne siedzenie, jeśli dorosły pomógł mu przyjąć pozycję siedzącą
 • próbując stać z podparciem i podnosząc z tej pozycji jedną rękę, zachowując przy tym równowagę;
 • podejmowanie pierwszych prób raczkowania z charakterystycznymi ruchami, z pozycji leżącej. Niektóre dzieci potrafią nawet wstać na czworakach;
 • wyrażanie przywiązania nie tylko do matki, ale także do innych bliskich osób.

Aktywność ruchowa, drobne umiejętności motoryczne i refleks

Aktywność fizyczna i zdolności motoryczne dziecka sześciomiesięcznego, które służą do oceny, czy rozwój dziecka, spełniają następujące normy:

 • dziecko dobrze opanowało chwytanie dłonią: samodzielnie bierze jakiś przedmiot, trzyma go mocno w jednej lub obu dłoniach i przenosi z ręki do ręki;
 • świadomie używają swoich rąk. Na przykład rozumieją, że upadłą zabawkę należy podnieść;
 • dzieci nie męczą się podczas leżenia na brzuchu i krótkotrwałego siedzenia, połączonego z chęcią zmiany pozy, dzięki wzmocnionym mięśniom pleców.

W wieku sześciu miesięcy dziecko zachowuje odruch automatycznego chodzenia i podpierania się, który jest właściwy dzieciom od urodzenia do 8 miesiąca życia: dziecko prostuje nogi, jeśli dorosły pomaga mu przyjąć pozycję stojącą, i stąpa po jego nogach, jakby naśladując chodzenie.

Pojawia się nowy bardziej złożony odruch, którym jest odruch prostowania ciała. Kiedy głowa dziecka jest odwrócona na bok, obraca ono swoje ciało i miednicę w tym samym kierunku.

Rozwój intelektualny

Dziecko sześciomiesięczne wykazuje zauważalny skok w rozwoju intelektualnym w stosunku do poprzedniego etapu życia. Zdrowe dziecko wykonuje następujące czynności:

 • wykazuje zainteresowanie otaczającymi go przedmiotami aż do zbadania i zabawy zabawką przez 10-20 minut z entuzjazmem i bez zwracania uwagi rodziców;
 • sprawnie rozróżnia osoby znane i nieznane oraz wyraża czujność i strach w stosunku do obcych;
 • rozumie, że jego celowe działania powodują określone konsekwencje: np. gdy naciśnie na zabawkę dźwiękową, zacznie ona grać muzykę
  zna swoje imię, reaguje na wywołanie swojego imienia;
 • rozróżnia nastrój osób z otoczenia poprzez intonację ich wypowiedzi i w zależności od okoliczności reaguje uśmiechem lub łzami;
 • metoda „testowania” staje się jedną z ważniejszych metod poznawania świata i interesujących go obiektów.

Rozwój psychiczny: nastrój i emocje

Oto najczęstsze przejawy stanu emocjonalnego sześciomiesięcznego chłopca lub dziewczynki:

 • pozostawanie przez dłuższy czas w dobrym nastroju, gdy ich uwagę przykuwają zabawki;
 • zaprzestanie używania płaczu jako środka przyciągania uwagi i płakanie tylko wtedy, gdy jest głodne lub niewygodne;
 • wyrażanie różnych emocji, takich jak zaskoczenie, radość, przerażenie i smutek za pomocą mimiki twarzy i głosu;
 • kojarzenie swojego nastroju z nastrojem bliskich osób, zwłaszcza matki: jeśli matka jest w dobrym nastroju, dziecko też jest w dobrym nastroju, jeśli matka jest zdenerwowana, dziecko zacznie rzucać tantry.

Narządy zmysłów: postrzeganie otaczającego dziecka świata

W wieku sześciu miesięcy narządy zmysłów dziecka nie są tak dobrze rozwinięte jak u dorosłych i starszych dzieci, jednak funkcjonują już znacznie lepiej niż u noworodków. Sześciomiesięczne dziecko umie już skupić wzrok na określonym przedmiocie i sprawnie rozróżnia jasne kolory.

Rozwijają się również kubki smakowe niemowlaka: dziecko zaczyna odczuwać smak słodki, gorzki i słony. Umiejętność rozróżniania wszystkich twarzy smaku rozwinie się później, mniej więcej do czasu, gdy dziecko pójdzie do szkoły.

Słuch, węch i dotyk są już dobrze rozwinięte u noworodków; pozostają na tym samym poziomie w wieku sześciu miesięcy.

Mowa

Do 6 miesiąca życia dziecko z pewnością nie wytwarza jeszcze sensownej mowy. Zmieniają się jednak jego dźwięki: dziecko już nie marudzi, raczej gaworzy, próbując zamienić dźwięki w sylaby. Stopniowo dziecko zaczyna wymawiać oddzielne, słyszalne sylaby, próbując jednocześnie powtarzać dźwięki za dorosłymi.

Sen, karmienie i codzienna rutyna

Dorastając, dzieci śpią coraz mniej, jednak, ku uldze rodziców, śpią znacznie spokojniej niż wcześniej. Sześciomiesięczne dziecko ma dwie do trzech drzemek dziennie i często przesypia całą noc, zwłaszcza jeśli jest karmione formułą. Czas trwania snu różni się w zależności od specyfiki dziecka i jego codziennej rutyny. Sen w ciągu dnia może trwać od 30 minut do 2-3 godzin. W nocy dziecko powinno spać do 9-10 godzin bez budzenia się.

Gry i zabawki dla 6-miesięcznego dziecka

6 miesięczne dziecko

6-miesięczne dziecko nie boi się już nowych dźwięków. Wręcz przeciwnie, zabawki wydające różne dźwięki cieszą się ich dużym zainteresowaniem. Kup dla swojej pociechy „śpiewającą” miękką zabawkę lub dziecięce instrumenty muzyczne – z pewnością będzie się tymi przedmiotami bawić długo i z przyjemnością.

Twoje dziecko w tym wieku będzie cieszyć się nowymi wrażeniami dotykowymi: pozwól mu bawić się zabawkami wykonanymi z różnych materiałów. Dzięki rozwojowi wzroku niemowlę polubi też wszelkie zabawki w jasnych kolorach.

Sześciomiesięczne niemowlę interesują zabawy paluszkowe, podobnie jak dzieci w młodszym wieku, na przykład znane „Rock-paper-scissors” czy „Hot hands”. Można próbować nauczyć dziecko składać piramidę, jednak większość dzieci zdejmuje pierścienie dopiero w wieku sześciu miesięcy. Dzięki regularnej zabawie dzieci opanują zasadę zbierania i rozkładania piramidy w ciągu kilku tygodni.

Baw się z synem lub córką w uproszczoną wersję zabawy w chowanego – schowaj przed dzieckiem zabawkę i poproś o jej odnalezienie. Z czasem dziecko zacznie szukać zabawki, nawet jeśli nie widziało, gdzie ją schowałeś.

Podobne artykuły