Depresja u nastolatków: Jak rodzice mogą pomócdepresja u dzieci

Wszyscy nastolatkowie czują się czasem smutni lub nastrojeni. Ale jeśli smutny lub zły nastrój utrzymuje się przez kilka tygodni lub dłużej – i jeśli występują inne zmiany w zachowaniu nastolatka – może to być oznaką depresji.

Depresja może się poprawić dzięki odpowiedniej terapii. Jednak problemy mogą się utrzymywać lub pogłębiać, jeśli nie są leczone. Oprócz terapii, nastolatki z depresją potrzebują dodatkowego wsparcia ze strony rodziców i innych dorosłych.

Jeśli uważasz, że nastolatek ma depresję, porozmawiaj z nim. Daj mu do zrozumienia, że chcesz zrozumieć, przez co przechodzi. Wysłuchaj, jeśli będą chcieli rozmawiać.

Zaplanuj wizytę u lekarza lub terapeuty, aby sprawdzić, czy nie ma depresji. Jeśli nastolatek ma depresję, lekarz może wyjaśnić, co on (i ty) może zrobić, żeby mu pomóc. Najlepiej leczyć depresję wcześnie.

Jak mogę stwierdzić, że moje dziecko ma depresję?

Kiedy nastolatek ma depresję, rodzice mogą zauważyć smutny lub zły nastrój, który utrzymuje się przez kilka tygodni lub dłużej. Mogą zauważyć inne zmiany, takie jak:

 • Negatywne spojrzenie. Nastolatki w depresji mogą być surowe dla siebie lub dla innych. Mogą skupiać się na porażkach i niepowodzeniach. Może być im trudno dostrzec dobre strony rzeczy lub siebie.
 • Niski poziom energii, wysiłku, zainteresowania, radości. Nastolatki mogą stracić zainteresowanie rzeczami, które wcześniej sprawiały im przyjemność. Może im się wydawać, że nic ich nie obchodzi. Mogą wkładać mniej wysiłku w pracę w szkole lub zadania w domu. Sprawy wydają się wymagać zbyt dużego wysiłku. Nic nie wydaje się zabawne lub przyjemne.
 • Zmiany w śnie. Nastolatki mogą spać więcej lub mieć problemy z wstawaniem, kiedy trzeba. Mogą mieć problemy z zasypianiem.
 • Zmiany w jedzeniu. Niektóre nastolatki z depresją wykazują mniejsze zainteresowanie jedzeniem i mogą tracić na wadze. Niektórzy jedzą więcej niż wcześniej i mogą przybierać na wadze.
 • Słabe wyniki w szkole. Kiedy nastolatek czuje się przygnębiony, praca w szkole może wydawać się trudniejsza. Mogą nie wykonywać swoich zadań, nie wykazywać wysiłku i nie uczyć się tak intensywnie do testów. Ich oceny mogą się obniżyć.
 • Odsuwanie się od przyjaciół i rodziny. Młodzież może spędzać więcej czasu sama, mniej czasu z przyjaciółmi lub sprawiać wrażenie zdystansowanych.
 • Ryzykowne lub szkodliwe zachowania. Depresja może powodować, że niektórzy nastolatkowie zachowują się niewłaściwie, wpadają w kłopoty lub częściej się kłócą. Mogą przejawiać ryzykowne zachowania. Niektórzy sięgają po alkohol, narkotyki lub samookaleczają się.
 • Myśli lub rozmowy o samobójstwie. Niektóre nastolatki w depresji mają myśli samobójcze. Jeśli uważasz, że nastolatek myśli o samobójstwie, zapytaj go o to – spokojnie i z miłością. Świadomość, że mają kogoś, do kogo mogą się zwrócić, może pomóc im uchronić się przed realizacją tych myśli. Dzięki temu będziesz też wiedział, czy nastolatek potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Dlaczego niektórzy nastolatkowie są przygnębieni?

Nastolatki mogą popaść w depresję z różnych powodów. Nie ma jednej przyczyny. Geny, hormony i wydarzenia życiowe mogą odgrywać pewną rolę.

Niektórzy nastolatkowie mogą być bardziej podatni na depresję z powodu odziedziczonych genów. Geny wpływają na obszary mózgu, które mają wpływ na nastrój i energię. Nastolatki, które mają depresję, mogą mieć w rodzinie osoby, które również miały depresję.

Zmiany hormonalne zachodzące w okresie dojrzewania mogą wpływać na nastrój. Niektórzy nastolatkowie są wrażliwi na zmiany hormonalne, które następują wraz z sezonowymi zmianami światła dziennego. Mogą one popadać w depresję w tym samym czasie każdego roku, jesienią lub zimą, kiedy godziny światła dziennego są krótsze. Nazywa się to depresją sezonową (lub sezonowym zaburzeniem afektywnym).

Wydarzenia życiowe i osobiste mogą odgrywać pewną rolę. Wielu nastolatków przeżyło stratę, trudności rodzinne, konflikty rodzinne lub trudne wyzwania zdrowotne. Niektórzy doświadczyli przemocy lub przeżyli traumę. Te czynniki nie zawsze prowadzą do depresji. Ale mogą – nawet jeśli nastolatki otrzymują dobre wsparcie i mają dużo wewnętrznej siły.

Bez względu na to, co jest przyczyną depresji, odpowiednie leczenie może pomóc im wyjść z niej.

Jak wygląda leczenie depresji u nastolatków?

Istnieje kilka metod leczenia depresji u nastolatków opartych na dowodach naukowych. Są to m.in. następujące rodzaje terapii rozmownej:

 • terapia poznawczo-behawioralna
 • dialektyczna terapia zachowań
 • terapia interpersonalna
 • terapia rodzinna oparta na przywiązaniu

Każda z tych terapii dotyczy innych aspektów depresji. Terapeuci mogą stosować w leczeniu nastolatka kilka z nich. Szczegóły leczenia zależą od tego, czego potrzebuje nastolatek i jak poważne są jego objawy.

Terapeuci planują leczenie każdego nastolatka po uprzednim dokładnym zbadaniu go. Porozmawiają z Tobą i nastolatkiem, aby wyjaśnić zalecane leczenie. Czasami lekarze przepisują również leki, które pomagają nastolatkom cierpiącym na depresję.

W jaki sposób terapia pomaga nastolatkom cierpiącym na depresję?

Depresja u nastolatków

Terapia pomaga nastolatkom poznać i rozwiązać problem depresji. Podczas terapii nastolatki mogą nauczyć się

 • czuć się rozumianym i bliższym innym
 • mówić o swoich uczuciach, myślach i wydarzeniach, które są dla nich ważne
 • radzić sobie z silnymi emocjami i nastrojami
 • ograniczyć szkodliwe lub ryzykowne zachowania
 • odzyskać energię i motywację
 • poprawić swoje emocje, myśli i perspektywę
 • uczyć się i ćwiczyć umiejętności radzenia sobie z problemami
 • przywrócenie zdrowych więzi i granic w rodzinie, jeśli to konieczne
 • wykorzystywać swoje wewnętrzne mocne strony
 • odnajdą nadzieję i uzdrowienie, zwiększą swoją radość i optymizm

Co mam zrobić, jeśli myślę, że moje dziecko ma depresję?

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może mieć depresję:

 • Porozmawiaj z nim. Okaż dodatkową miłość i wsparcie. Niech wie, że ci zależy i chce usłyszeć, przez co przechodzi. W depresji wielu nastolatków czuje się samotnych, zdystansowanych lub nieakceptowanych. Małe gesty troski mogą pomóc im poczuć się mniej samotnymi.
 • Zabierz je na wizytę do lekarza. Umów się na wizytę z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego, aby sprawdzić, czy nie cierpi na depresję. Lekarze mogą także sprawdzić, czy przyczyną objawów u nastolatka nie są inne problemy zdrowotne lub psychiczne. Mogą też wyjaśnić, co oni (i Ty) mogą zrobić, aby pomóc nastolatkowi.

Podobne artykuły