Zapalenie spojówek u dziecizapalenie spojówek

Zapalenie spojówek jest częstą infekcją oczu, szczególnie wśród dzieci poniżej piątego roku życia. Jest to zapalenie (obrzęk i zaczerwienienie) spojówki, która jest przezroczystą błoną pokrywającą białą część oka i wewnętrzną stronę powiek. Czasami zapalenie spojówek nazywane jest „różowym okiem”, ponieważ oko wygląda na różowe lub czerwone.

Leczenie zależy od rodzaju zapalenia spojówek występującego u Twojego dziecka. Zapalenie spojówek może być stanem zakaźnym lub alergicznym. Zakaźne zapalenie spojówek jest bardzo zaraźliwe.

Oznaki i objawy zapalenia spojówek

Jeśli Twoje dziecko ma zapalenie spojówek, może mieć:

 • czerwone lub różowe oko (lub oba oczy)
 • zaczerwienienie za powieką
 • obrzęk powiek, przez co wydają się one obrzmiałe
 • nadmierne łzy
 • żółto-zieloną wydzielinę z oka, która wysycha, gdy dziecko śpi, powodując powstawanie skorupy wokół powiek
 • niechęć do jasnego światła (fotofobia)
 • uczucie ziarnistości (jakby w oku znajdował się piasek)
 • swędzenie oczu i pocieranie oczu.

Objawy zwykle rozwijają się w ciągu 24 do 72 godzin od zakażenia i mogą trwać od dwóch dni do trzech tygodni.

Co powoduje zapalenie spojówek?

Dwie przyczyny powodujące obrzęk.

Zakaźne zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek może być spowodowane przez infekcję (wirusową lub bakteryjną), która jest bardzo zaraźliwa. Twoje dziecko może zachorować na zakaźne zapalenie spojówek, jeśli będzie miało kontakt z:

 • wydzieliną z oczu, nosa lub gardła osoby zakażonej poprzez dotyk, kaszel lub kichanie
 • zanieczyszczonymi palcami lub przedmiotami
 • skażoną wodą lub skażonymi ręcznikami podczas kąpieli.

Osoba z zakaźnym zapaleniem spojówek pozostanie zakaźna tak długo, jak długo z jej oka będzie wypływała wydzielina.

Jeśli Twoje dziecko ma zakaźne zapalenie spojówek, nie pozwalaj mu na dzielenie się z innymi osobami kroplami do oczu, chusteczkami, makijażem, ręcznikami czy poszewkami na poduszki. Dzieci z zakaźnym zapaleniem spojówek powinny pozostać w domu z opieki nad dziećmi, w przedszkolu lub w szkole, dopóki nie ustąpi wydzielina z oczu. Należy pamiętać o regularnym, dokładnym myciu rąk, aby zapobiec przenoszeniu się infekcji na inne osoby.

Alergiczne zapalenie spojówek

Stan może być również spowodowane reakcją alergiczną. Alergiczne zapalenie spojówek nie jest zaraźliwe. Jest ono bardziej prawdopodobne u dzieci z historią innych alergii. Twoje dziecko będzie często wykazywać inne objawy kataru siennego, jeśli ich zapalenie spojówek jest wynikiem alergii. Objawy mogą obejmować swędzenie lub katar i kichanie, a oczy są swędzące i wodniste. Dzieci z alergicznym zapaleniem spojówek prawie zawsze pocierają oczy dużo.

Opieka w domu

Jeśli objawy są łagodne, delikatne czyszczenie oczu wacikami nasączonymi ciepłą wodą może pomóc dziecku poczuć się lepiej.

Czyść tylko w jednym kierunku, na zewnątrz od wewnętrznej strony (od strony nosa) oka. Zapobiega to zakażeniu drugiego oka, jeśli tylko jedno oko jest dotknięte.
Za każdym razem należy wyrzucić wacik, aby zapobiec ponownemu zakażeniu.
Nie należy próbować czyścić wnętrza powiek, ponieważ może to spowodować uszkodzenie spojówki. Ulgę mogą przynieść nawilżające krople do oczu, takie jak „sztuczne łzy”.

W przypadku bólu, zapalenia i swędzenia oczu spowodowanego alergicznym zapaleniem spojówek pomocne mogą być leki przeciwhistaminowe. Porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą o stosowaniu leków antyhistaminowych u dziecka.

Być może słyszałaś, że mleko matki może być stosowane do oczu dziecka, jeśli są one ziarniste lub lepkie. Mleko matki nie leczy zapalenia spojówek i nie ma żadnych korzyści ze stosowania go na oczy dziecka, ale nie jest szkodliwe. Mleko matki nigdy nie powinno być używane.

zapalenie spojówek u dzieci

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, jeśli obrzęk Twojego dziecka nie ustępuje po dwóch dniach lub jeśli u dziecka występuje którykolwiek z poniższych objawów:

 • silny ból
 • problemy z widzeniem/wzrokiem
 • zwiększona opuchlizna, zaczerwienienie i tkliwość powiek i wokół oczu
 • jest ogólnie złe i ma gorączkę
 • utrzymująca się biała plama na rogówce (przezroczyste „okienko” z przodu oka).

Lekarz pierwszego kontaktu określi, jaki rodzaj zapalenia spojówek ma Twoje dziecko i może zalecić leczenie kroplami z antybiotykiem w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek. Leczenie należy zastosować do obu oczu, nawet jeśli tylko jedno oko wydaje się być zainfekowane. Należy kontynuować stosowanie kropli przez dwa dni po ustaniu wydzielania.

Podobne artykuły