Przewodnik po spotkaniach z rówieśnikami dla przedszkolakówPrzewodnik po spotkaniach z rówieśnikami dla przedszkolaków

Jeśli Twoje dziecko jest takie jak większość, od jakiegoś czasu bawi się z innymi dziećmi (lub przynajmniej obok nich). Jednak teraz, gdy wchodzi w wiek przedszkolny, jej życie towarzyskie znacznie się wzbogaci, a spotkania mogą odbywać się z mniej znanymi kolegami na mniej znanym terenie. Pamiętając o kilku wskazówkach, możesz sprawić, że kłótnie, bójki o zabawki i łzy przy odbiorze nie zakłócą zabawy Twojego dziecka (lub jego gości) na spotkaniu.

Tworzenie „spotkań” czyli imprez dla dzieci

  • Pozwól dziecku prowadzić. Zapytaj go, kogo chciałoby zaprosić. Jeśli nie ma preferencji, weź pod uwagę, kto wydaje mu się atrakcyjny w żłobku, przedszkolu lub na lokalnym placu zabaw.
  • Pamiętaj też, że towarzysze zabaw nie muszą być w tym samym wieku. Łączenie w pary dzieci w różnym wieku ma pewne zalety: Starsze dziecko pomoże kierować zabawą swojemu młodszemu przyjacielowi, a poza tym będzie się cieszyć z bycia „dużym dzieckiem”.
  • Utrzymuj to w małym gronie. Trzy osoby to naprawdę tłum, jeśli chodzi o spotkania z dziećmi w wieku przedszkolnym. Zamiast tego, ogranicz zabawy do jednego przyjaciela w tym samym czasie. W przeciwnym razie zbyt łatwo jedno dziecko może poczuć się pominięte, a dzielenie się zabawkami staje się o wiele trudniejsze.
  • Trzymaj się krótko. Godzina jest w sam raz na pierwszą wizytę, a dwie godziny na spotkanie doświadczonych przedszkolaków – mówi Lisa Church, nauczycielka z Hollidaysburga w Pensylwanii, autorka książki Everyday Creative Play. Dłużej niż to możliwe, a prawdopodobnie będziesz mieć na głowie dwoje znudzonych, zmęczonych i rozdrażnionych dzieci.
  • Poznaj fakty dotyczące jedzenia. Ponieważ spotkania towarzyskie często wiążą się z przekąskami, pamiętaj, aby zapytać rodziców gości o alergie pokarmowe lub wrażliwości – lub o to, co lubi jeść ich prawdopodobnie wybredny przedszkolak. Znajomość preferencji dziecka z wyprzedzeniem może pomóc w uniknięciu przepychanek o przekąski.
  • Rozważ również zaproszenie rodziców. W przypadku małych dzieci, które nie są przyzwyczajone do przebywania z dala od mamy lub taty, a nawet w przypadku starszych dzieci, które po raz pierwszy odwiedzają Twój dom, rozważ nadanie spotkaniu charakteru rodzinnego.

Zaproś drugiego rodzica (lub opiekuna), aby dołączył do Ciebie na kawę i pogawędkę podczas zabawy dzieci, lub daj jej znać, że nie ma nic przeciwko temu, aby pobyła z Tobą przez jakiś czas, dopóki jej dziecko się nie zadomowi. Wiele dzieci musi się przygotować na spotkania, a wielu rodziców obawia się zostawić swoje dzieci w domu kogoś, kogo nie znają zbyt dobrze.

Przygotowanie do spotkania z dziećmi

Odrzuć czas spędzony na ekranie. Wspólne zabawy mogą pomóc dzieciom w doskonaleniu umiejętności społecznych i komunikacyjnych – co jest trudne do osiągnięcia, gdy dzieci wpatrują się w ekran. Zachowaj program lub grę na czas po zabawie i zaplanuj zajęcia, które dzieci mogą wykonywać razem.

Z wyprzedzeniem poinformuj rodziców gościa, jak również swoje własne dziecko, o zasadach zakazu oglądania filmów na ekranie. W ten sposób towarzysz zabawy nie będzie oczekiwał prywatnego oglądania nowego programu, o którym mówiło Twoje dziecko.

Pozwól dziecku pomóc w ustaleniu porządku obrad. Porozmawiaj o tym, jak ważne jest, by przyjaciel dziecka czuł się mile widziany, a następnie zapytaj, jakie zajęcia lub zabawki mogą spodobać się towarzyszowi zabawy.

Ukryjcie ulubione zabawki. W tym wieku dzieci często bawią się w przeciąganie liny. Możesz mówić o dzieleniu się z innymi aż do utraty tchu, ale oczekiwanie od dziecka, że będzie hojne w stosunku do swoich najcenniejszych zabawek, jest prawdopodobnie zbyt wygórowanym oczekiwaniem.

imprezy spotkania dla dzieci

Jeśli Twoje dziecko ma kilka ulubionych zabawek, którymi niechętnie się dzieli, pomóż mu je odłożyć, zanim przyjdzie jego przyjaciel. Następnie przygotuj kilka wspólnych gier i zabawek (klocki i ciasto do zabawy to dobre rozwiązanie), a także kilka przedmiotów do zabawy, którymi nie będzie się dzielić.

Nie zdziw się jednak, jeśli Twoje dziecko nagle spróbuje zgłosić pretensje do zaniedbanej zabawki, gdy tylko jej kolega się nią zainteresuje! Pomóż złagodzić skłonność dziecka do gromadzenia zabawek, wyjaśniając mu, że jego przyjaciel nie będzie mógł zabrać żadnych zabawek do domu.

Zaplanuj trochę „czasu na przerwę”. Oprócz posiadania pod ręką zdrowych przekąsek, warto przygotować sobie jakieś spokojne zajęcie na wypadek, gdyby dzieci za bardzo się rozkręciły. Sara Wilford sugeruje pieczenie ciasteczek lub wspólne czytanie książki, krótką wycieczkę na zewnątrz lub wykonanie łatwego i relaksującego projektu plastycznego.

Rozwiązywanie konfliktów

Pozwól dzieciom wypracować swoje problemy. Choć ważne jest, aby mieć oko na wszystko, co dzieci robią podczas zabawy, nie należy wkraczać do akcji przy pierwszych oznakach problemów. Drobne nieporozumienia rzadko trwają długo, a jeśli nie będziesz się wychylać, często okaże się, że dzieci same znajdą rozwiązanie.

Interweniuj, jeśli musisz. Jeśli konflikt przeradza się w słowną lub fizyczną konfrontację, czas wkroczyć do akcji. Zachowaj spokój i wydaj stanowcze oświadczenia, takie jak: „Nie mogę pozwolić, abyś zrobił”.

Wyjaśnij, że słowa i działania, które ranią, nie są akceptowalne, a następnie trenuj dzieci w wymyślaniu kompromisu dla pierwotnego problemu. Jeśli bójka trwa nadal, rozdziel dzieci na jakiś czas lub wprowadź nowe zajęcie, które będzie mniej prawdopodobne, że wywoła konflikt.

Pochwały. Jednym ze sposobów na ograniczenie negatywnego zachowania do minimum jest konsekwentne potwierdzanie dobrego zachowania. Stwierdzenia typu: „Wow, byłeś tak miły, że pozwoliłeś jej pobawić się swoim ulubionym pociągiem! To ją bardzo ucieszyło!” zachęcają dzieci do dalszego działania.

Podobne artykuły