Rozwój fizyczny i intelektualny 2-miesięcznego dzieckaRozwój fizyczny i intelektualny 2-miesięcznego dziecka

Twoje dziecko skończyło 2 miesiące. Ten okres życia jest zarówno bardzo radosny, jak i zaskakujący dla rodziców. W tym momencie dziecko staje się coraz bardziej rozbudzone i zaczyna poznawać świat, po tym jak jeszcze kilka tygodni temu tylko jadło i spało.

Dwa miesiące kamienia milowego dziecka to również czas, kiedy matki, zwłaszcza te młode, zaczynają mieć pierwsze zmartwienia. Nie wszystkiego można się nauczyć z książek i od doświadczonych dziadków, co sprawia, że rodzice martwią się o wiele spraw. Matki zaczynają się zastanawiać, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo, co w ogóle powinno umieć 2-miesięczne niemowlę i czy należy dążyć do ścisłych zasad rozwoju dziecka.

Jeśli należysz do rodziców, którzy martwią się o prawidłowy rozwój dziecka, nie musisz się niepokoić. Normy rozwojowe dzieci w wieku 2 miesięcy zostały już dawno ustalone przez pediatrów, a Ty będziesz mogła sama ocenić, jak Twoje dziecko je spełnia i w razie potrzeby pomóc maluchowi.

Rozwój fizyczny

W pierwszym roku życia ze szczególną uwagą monitoruje się wskaźniki fizyczne dziecka, takie jak wzrost, waga, obwód głowy i klatki piersiowej, ponieważ wskazują one na zgodność z normami rozwojowymi. Odchylenia od średniej w górę lub w dół nie są jednak powodem do przypuszczeń, że dziecko ma problemy z rozwojem, zwłaszcza jeśli urodziło się przedwcześnie lub istnieją genetyczne predyspozycje do określonego typu ciała.

Przeciętne parametry rozwoju fizycznego 2-miesięcznego dziecka:

Parametry mierzoneNorma dla chłopcówNorma dla dziewczynek
Waga (w kg)4,2-64,2-5,5
Wzrost (w cm)53,8-59,453,3-59,3
Obwód głowy (w cm)39,138,3
Obwód klatki piersiowej (w cm)3938,1

Inne normy rozwoju fizycznego dla 2-miesięcznego dziecka:

 • Nawet jeśli waga chłopca lub dziewczynki jest mniejsza lub większa od średniej, zwróć uwagę na ważniejszy wskaźnik, jakim jest przyrost masy ciała w okresie miesięcznym. Przez okres od jednego do dwóch miesięcy dziecko powinno przytyć około 800 gramów. Przyrost całkowitej masy ciała powinien wynosić 1300-1500 gramów w pierwszym miesiącu życia dziecka.
 • Ogólne zmiany innych wskaźników: wzrost miesięczny zwiększa się o 3 centymetry, a obwód głowy i klatki piersiowej wzrasta o 2 centymetry.
 • Całkowity czas trwania snu zmniejsza się w porównaniu z początkowymi 18 godzinnymi okresami snu u noworodka.
 • Skóra głowy dziecka zaczyna się zmieniać: zamiast puchu zaczynają rosnąć trwałe włosy.
 • Dziecko zaczyna lepiej rozpoznawać ból i inne nieprzyjemne doznania, np. wskazują na dyskomfort związany z mokrą pieluszką. To dlatego dziecko, które w wieku dwóch miesięcy było spokojne, później zacznie znacznie częściej płakać i krzyczeć.

Różnice między chłopcami a dziewczynkami

W wieku dwóch miesięcy nie ma jeszcze istotnych różnic we wzroście i wadze między chłopcami i dziewczynkami. Przeciętnie chłopcy są więksi, jednak nierzadko zdarza się również, że dziewczynka przekracza przeciętny wzrost i wagę i nie jest to traktowane jako odchylenie od normy.

Według pewnych wskaźników i obserwacji zarówno lekarzy, jak i rodziców dzieci różnej płci, dziewczynki wykazują szybszy rozwój niż chłopcy. Jest to udowodnione statystycznie: rodzi się mniej dzieci płci żeńskiej niż męskiej, a dziewczynki muszą szybciej uczyć się różnych umiejętności. Jest to cecha ewolucyjna, która pozwala zachować równowagę między obiema płciami. W konsekwencji już w wieku dwóch miesięcy dziewczynki lepiej słyszą i widzą, a także ostrzej reagują na pewne czynniki drażniące.

Zdolności fizyczne

Jakie powinny być zdolności fizyczne 2-miesięcznego dziecka:

 • trzymanie zabawki lub innego przedmiotu, który dorosły włożył dziecku do ręki;
 • utrzymanie głowy w pionie i uniesienie ramion podczas leżenia na brzuchu, przez około dwadzieścia sekund;
 • próba obracania głowy z boku na bok z pozycji leżącej z uniesioną głową, zwłaszcza jeśli coś przykuło uwagę dziecka.

Co musi umieć zrobić 2-miesięczne dziecko?

2 miesięczne dziecko

Okres życia do trzeciego miesiąca życia jest generalnie najważniejszy dla dziecka poniżej jednego roku życia. To właśnie w kamieniu milowym dwóch miesięcy dziecko zaczyna zachowywać się sensownie: niemowlę przyjmuje różne umiejętności, które sugerują normalny rozwój aktywności ruchowej, narządów zmysłów, a także terminowy rozwój intelektualny i neuropsychiczny.

Oto co dziecko robi już dobrze w połowie lub pod koniec drugiego miesiąca życia:

 • dzięki wzmocnionym mięśniom podnosi głowę i klatkę piersiową leżąc na brzuchu oraz wykonuje niektóre imitacje ruchów pływackich rękami i nogami;
 • umiejętność zaciskania i rozwierania dłoni, chwytanie zabawki, palców i włosów osoby dorosłej;
 • zbliżanie szczotki do ust, ssanie palców
 • trzymanie głowy przez kilka sekund, gdy znajduje się w ramionach osoby dorosłej;
 • dotykanie wiszącej zabawki, odsuwanie jej;
 • pocieranie oczu i nosa dłońmi lub pięściami;
 • uśmiechanie się;
 • wykazywanie zainteresowania dźwiękami;
 • w ich mowie zaczynają pojawiać się pierwsze dźwięki;
 • zaczyna rozróżniać osoby znane i nieznane;
 • skupia na krótko swój wzrok na interesującym go przedmiocie.

O każdym aspekcie rozwoju 2-miesięcznego dziecka dowiesz się bardziej szczegółowo, poniżej.

Czynności ruchowe i odruchy

Na etapie dwóch miesięcy dziecko przyjmuje pozycje, które są zupełnie inne niż pozycje noworodka. Nogi dziecka podczas leżenia na plecach lub na brzuchu nie są już stale zgięte ze względu na hipertoniczność mięśni u noworodków, które stają się stopniowo słabsze. Mimo to 2-miesięczne dziecko nadal spędza część czasu w pozycji embrionalnej, co jest normalne dla jego wieku.

Odruch mocnego opierania stóp o powierzchnię przez noworodka, gdy jest on trzymany przez dorosłego, również słabnie. Dwumiesięczne dziecko nadal lekko opiera stopy o łóżeczko, kanapę lub o inne oparcie. Odruch wstrzymywania oddechu jest zachowany, ale pod koniec drugiego miesiąca życia dziecka zwykle zanika całkowicie.

Dwumiesięczne dziecko zaczyna różnie reagować na zapachy. Gdy natrafia na przyjemną woń, zastyga albo uśmiecha się, a gdy czuje nieprzyjemny zapach, marszczy nos i kicha.

Rozwój intelektualny

Zachowanie dwumiesięcznego dziecka jest już całkiem świadome: ono, najlepiej jak potrafi, uczy się o otaczającym je świecie i o tym, jak ustanawiać proste związki przyczynowo-skutkowe. Niemowlę zdaje sobie sprawę, że matka jest główną postacią, która się nim opiekuje, i reaguje na jej obecność inaczej niż na innych ludzi: uśmiecha się, próbuje chodzić i podąża wzrokiem wokół matki. Dziecko nie przeżywa jeszcze tak złożonych emocji jak strach czy zawstydzenie i chętnie idzie w ramiona każdego dorosłego.

Dziecko wyraża swój stosunek do pewnych przedmiotów w prostej formie. Na przykład lgną do rzeczy, które są dla nich interesujące, odpychają nieinteresujące lub w ogóle na nie nie reagują. Wydają proste, ale już nacechowane emocjonalnie powtarzalne dźwięki, które przypominają śpiew. I choć osoby z ich otoczenia wydają się być nie do odróżnienia, są to pierwsze próby dziecka odtworzenia mowy dorosłych.

Rozwój neuro-psychologiczny i emocjonalny

Dwumiesięczne dziecko przeżywa emocje, a także potrzebę reagowania na nie. Stąd zmienia się ich płacz: płacz przestaje być monotonny, jak u noworodka, zastępuje go pewna intonacja i wzór. Wrażliwe matki potrafią po płaczu syna lub córki określić przyczynę niezadowolenia swojego dziecka. Tymi przyczynami może być zmęczenie, brudna pieluszka, głód lub coś innego.

Dziecko nie tylko się uśmiecha, ale również używa różnych wyrazów twarzy. Mogą marszczyć czoło, marszczyć nos i otwierać usta, gdy się do nich mówi. Potrafią też teraz utrzymać wzrok na osobie, która mówi w ich kierunku i mogą długo wpatrywać się w twarz mówiącego.

Dwumiesięczne dziecko zdaje sobie sprawę, że mama lub inna osoba, która czule do niego mówi, może je podnieść i z emocjami przewiduje to wydarzenie, wydając niecierpliwe dźwięki i szybko poruszając rękami i nogami.

Narządy zmysłów

Dziecko dorasta, a jego zmysły rozwijają się na bieżąco. Dwumiesięczne dziecko widzi i słyszy teraz lepiej niż nowo narodzone niemowlę i w rezultacie reaguje znacznie bardziej na otaczający je świat.

Dwumiesięczne dziecko zaczyna interesować się wieloma przedmiotami, a w połowie drugiego miesiąca życia próbuje chwytać przedmioty, które je przyciągają i trzymać je w rękach. Nie zawsze udaje im się je chwycić, ponieważ w tym wieku trudno jest im dokładnie obliczyć trajektorię ruchu. Jeśli jednak dorosły włoży jakiś przedmiot do małej dłoni dziecka, to maluch będzie go trzymał, mocno ściskając go w dłoni.

Jeśli dwumiesięcznemu dziecku poda się grzechotkę, szybko zorientuje się ono, że grzechotka wydaje dźwięki, gdy jest wprawiona w ruch. Dziecko zaczyna świadomie bawić się zabawką.

Słuch staje się bardziej wrażliwy, a dziecko patrzy w kierunku, z którego dochodzą dźwięki i aktywnie słucha. Mogą je również onieśmielać ostre lub nieznane dźwięki, reaguje na nie wzdrygając się i często mrugając.

Rozwija się również wzrok i choć dziecko nie jest jeszcze w stanie dostrzec drobnych szczegółów otaczającego je świata, to jasne, poruszające się obiekty zdołają już przykuć uwagę dziecka. W wieku dwóch miesięcy niemowlę zaczyna mrużyć oczy w odpowiedzi na jasne światło.

Niemowlę nadal formuje pewne odczucia smakowe, jednak na tym etapie potrafi rozróżnić jedynie smak słodki, wszystkie inne smaki są odrzucane.

Napięcie mięśniowe

Młodych rodziców często martwi hipertoniczność mięśni dwumiesięcznego dziecka. Uważając, że napięcie mięśniowe jest problemem, mamy i tatusiowie konsultują się z neurologami i zapisują swoje maluchy na specjalne sesje masażu.

Nie należy jednak zbytnio przejmować się hipertonicznością. Na etapie dwóch miesięcy napięcie mięśniowe jest nadal zachowane w ramionach i plecach. Hipertoniczność u niemowląt zanika całkowicie dopiero w wieku 6-8 miesięcy. Mimo to, jeśli wydaje się wam, że napięcie mięśniowe waszego dziecka jest zbyt silne, nagrajcie jasne przejawy hipertonii mięśniowej na wideo i pokażcie je pediatrze.

Podobne artykuły