Kiedy dzieci powinny przestać drzemać?Drzemka dziecka

Sen jest niezbędny dla dobrego samopoczucia dzieci. Sen nie tylko wspomaga ogólny stan zdrowia dziecka, ale również wpływa na nastrój dziecka i jego zdolność do nauki w ciągu dnia. Brak snu może mieć długoterminowy wpływ na przyszłe wyniki w nauce i zdrowie emocjonalne dziecka.

W miarę jak niemowlęta i dzieci rosną, zmniejsza się ilość dziennego snu, którego potrzebują. Zapotrzebowanie na sen jest początkowo podzielone między drzemki i sen nocny, ale w jakim wieku dzieci powinny przestać drzemać?

Dokładny wiek różni się u poszczególnych dzieci, w zależności od takich czynników jak uczęszczanie do przedszkola, dojrzałość i nawyki dotyczące snu nocnego. W wieku trzech lat prawie wszystkie dzieci nadal drzemią co najmniej raz dziennie. Sześćdziesiąt procent czterolatków nadal drzemie. Jednak w wieku pięciu lat większość dzieci nie potrzebuje już drzemek, a mniej niż 30% dzieci w tym wieku nadal je bierze. Liczba ta spada jeszcze bardziej do szóstego roku życia, gdzie drzemie mniej niż 10% dzieci. Prawie wszystkie dzieci przestają drzemać do siódmego roku życia. Jeśli Twoje dziecko nadal regularnie drzemie w wieku siedmiu lat, skonsultuj się z pediatrą, aby potwierdzić, że nie ma żadnych problemów zdrowotnych związanych ze snem.

Kiedy dzieci powinny przestać drzemać?

Ponieważ wiek dzieci jest różny, kiedy przestają one drzemać, ważne jest, aby rodzice zwracali uwagę na potrzeby dziecka. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci powinny przestać drzemać, kiedy nie potrzebują już drzemki, aby czuć się energicznie przez cały dzień.

Wiele dzieci przestaje drzemać w sposób naturalny. Istnieje kilka znaków, które wskazują, że dziecko jest gotowe do zaprzestania drzemek:

  • Mają trudności z zasypianiem w czasie drzemki. Dzieci, które nie są już zmęczone w ciągu dnia – i które mają stały nastrój podczas dni bez drzemek – mogą mieć trudności z zasypianiem w czasie drzemki. Na przykład, dzieci mogą grać lub śpiewać, leżąc w łóżku, lub po prostu nie mogą zasnąć. Jeśli dziecko jest marudne w tym czasie, może to oznaczać, że nadal potrzebuje drzemki, ale czas, w którym ona następuje, może wymagać dostosowania.
  • Mają trudności z zasypianiem w nocy. Drzemka w ciągu dnia może opóźnić zdolność dziecka do zasypiania, pozostawiając je z mniejszą ilością snu w ogóle. Długość drzemki można zmniejszyć, aby pomóc dzieciom zasnąć przed snem. Unikaj przesuwania pory snu dziecka na później. Zamiast tego monitoruj, kiedy dziecko jest senne i kładź je do łóżka w tym czasie. Ogólnie rzecz biorąc, bardziej wskazane jest skrócenie drzemek niż późniejsze przesuwanie czasu snu.
  • Wcześnie się budzą. Drzemka w ciągu dnia, kiedy nie jest już potrzebna, może spowodować, że dziecko będzie w pełni wypoczęte na długo przed poranną pobudką. Jeśli dziecko nadal potrzebuje drzemki, ale budzi się wcześnie, spróbuj raczej skrócić drzemkę niż całkowicie ją wyeliminować.
  • W dni bez drzemek nie wykazują oznak senności. Jeśli Twoje dziecko nie ziewa lub nie walczy o to, by nie zasnąć w ciągu dnia, a wieczorem nie jest rozdrażnione, może być gotowe do zaprzestania drzemek.
  • Dziecko w ogóle już nie drzemie. Podczas zaplanowanej drzemki dziecko może kontynuować zabawę lub czytanie bez oznak senności.

Kiedy dzieci nadal potrzebują drzemki?

Niemowlęta do 1 roku życia ucinają sobie drzemki 1-4 razy dziennie. W miarę jak mózg dojrzewa, coraz mniej drzemek jest wymaganych. Przez 18-24 miesięcy , dzieci potrzebują tylko jedną drzemkę każdego dnia . Zaobserwowano, że dzieci, które robią sobie wczesnopopołudniowe drzemki o ustalonym czasie trwania mniejszym niż 60 minut, dobrze śpią w nocy. Nie należy jednak skracać drzemek, jeśli dziecko dobrze śpi na czas snu.

Istnieje kilka wyraźnych oznak, że dziecko nie jest gotowe do zaprzestania drzemek. Dzieci, których zachowanie zmienia się negatywnie wieczorami – np. stają się bardziej drażliwe lub zmęczone – prawdopodobnie nie są gotowe na zaprzestanie drzemek. Brak snu może negatywnie wpływać na ich emocje. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z utrzymaniem przytomności w ciągu dnia po całej nocy snu, prawdopodobnie nadal potrzebuje codziennej drzemki. Możesz zmniejszyć długość drzemki, aby pomóc im przygotować się do przejścia z nawyków drzemki.

Jak zrezygnować z drzemki u dzieci?

Odejście od drzemek może zająć trochę czasu. Zamiast całkowicie rezygnować z drzemek, można zastąpić je spokojnym czasem, co pozwoli dzieciom wybrać, czy chcą spać, czy bawić się w ciszy. Wiele żłobków i przedszkoli oferuje dzieciom ten spokojny czas.

Podobnie jak drzemka, czas ciszy powinien być zorganizowany w określonym miejscu i ustalony na określony czas. Jeśli dzieci nie śpią, powinny mieć stymulujące zajęcia, aby mogły spać w nocy. Zaproponuj dziecku wybór spokojnych zajęć, takich jak czytanie, układanie puzzli lub kolorowanie. Niezależnie od tego, czy dziecko śpi czy nie, okres odpoczynku może pomóc w konsolidacji pamięci i naładowaniu akumulatorów na resztę dnia.

Należy unikać zastępowania drzemki czynnościami, które wywołują senność, takimi jak prowadzenie samochodu czy oglądanie telewizji. Rodzice powinni również sami unikać głośnych zajęć, aby zachęcić dziecko do spokojnej zabawy. Głośne dźwięki mogą spowodować, że dziecko opuści swoją cichą przestrzeń czasową.

Jak zmienia się sen bez drzemki

Drzemiące dziecko

Kiedy dzieci nie biorą już drzemek, mogą potrzebować więcej snu w nocy. Zaleca się, aby rodzice wcześniej kładli spać dzieci, które już nie drzemią, aby miały odpowiednią ilość snu. Ponieważ dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują do 13 godzin snu, pora snu może być przesunięta na 18.00 lub 18.30, w zależności od tego, o której godzinie dziecko musi się obudzić.

Aby zachęcić dziecko do snu, zaleca się, aby rodzice stworzyli regularną rutynę na dobranoc dla swoich dzieci. Rutyna nocna może obejmować przekąskę, czynności higieniczne, takie jak mycie zębów lub kąpiel, oraz czytanie lub śpiewanie kołysanek.

Warto także zadbać o odpowiednią pościel do łóżeczka, gdyż również ma to wpływ na dobry sen dziecka. 

Sporadyczne drzemki mogą się zdarzyć, gdy dziecko nie ma już zaplanowanej pory drzemki. Skokowy wzrost, zmiany w rutynie i szkoła mogą wpływać na senność dziecka. Powrót do drzemek nie jest zazwyczaj problemem, o ile czas drzemki jest zorganizowany i nie wpływa na nocny sen dziecka.

Należy pamiętać, że wraz z wiekiem dziecka, spokojny czas jest nadal ważnym elementem jego życia. Należy również pamiętać, że drzemki u nastolatków są związane z obniżeniem jakości snu nocnego i snu ogólnego.

Koniecznie skonsultuj się z pediatrą, jeśli masz obawy co do nawyków sennych swojego dziecka lub jeśli wystąpią poważne, nagłe zmiany w tym, że dziecko śpi za dużo lub za mało.

Podobne artykuły