Uczymy dzieci mądrze korzystać z mediów społecznościowychJak nauczyć dziecko korzystania z social mediów

Większość nastolatków i wielu przedszkolaków korzysta z jakiejś formy mediów społecznościowych i ma swoje profile na portalach społecznościowych. Wielu z nich odwiedza te strony codziennie.

Media społecznościowe mają wiele zalet, ale też wiele zagrożeń i rzeczy, których dzieci i młodzież powinny unikać. Nie zawsze dokonują dobrych wyborów, kiedy umieszczają coś na stronie, a to może prowadzić do problemów.

Aby pomóc im znaleźć równowagę, warto rozmawiać z dziećmi o tym, jak mądrze korzystać z mediów społecznościowych.

Co jest dobre w mediach społecznościowych

Media społecznościowe mogą pomóc dzieciom

 • utrzymywać kontakt z przyjaciółmi i rodziną
 • zostać wolontariuszem lub zaangażować się w kampanię, organizację non-profit lub organizację charytatywną
 • zwiększyć kreatywność, dzieląc się pomysłami, muzyką i sztuką
 • poznawać i współdziałać z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach
 • komunikować się z nauczycielami i innymi uczniami
 • uzyskać dostęp do informacji o zdrowiu
 • dowiedzieć się o aktualnych wydarzeniach

Co jest złego w mediach społecznościowych

Z drugiej strony media społecznościowe mogą być miejscem potencjalnie szkodliwych lub wątpliwych działań.

Cyberprzemoc
W sieci dzieci mogą być nękane przez cyberprzemoc. W rzeczywistości cyberprzemoc jest uważana za najczęstsze internetowe zagrożenie dla nastolatków i jest związana z depresją, samotnością, a nawet samobójstwem zarówno u ofiar, jak i u prześladowców.

Prywatność i bezpieczeństwo
Dzieci powinny również wiedzieć o prywatności i bezpieczeństwie. Nie chcąc tego, mogą udostępniać w sieci więcej niż powinny. Wiele dzieci zamieszcza w sieci swoje zdjęcia lub używa w swoich profilach prawdziwych imion. Mogą też ujawniać swoje daty urodzenia i zainteresowania, podawać nazwę szkoły i miasto, w którym mieszkają.

Ujawnienie tego typu informacji może sprawić, że staną się łatwym celem dla internetowych drapieżników i innych osób, które mogą chcieć je skrzywdzić. Wiele dzieci twierdzi, że ktoś nieznany skontaktował się z nimi w sieci w sposób, który sprawił, że poczuły się przestraszone lub niekomfortowo.

Dzieci mogą również stanąć w obliczu możliwości fizycznego spotkania z niewłaściwą osobą. Wiele nowszych aplikacji automatycznie ujawnia lokalizację osoby, która z nich korzysta. Dzięki temu każdy może dokładnie wiedzieć, gdzie znaleźć osobę korzystającą z aplikacji.

Zagrożenie dla ich reputacji
Zdjęć, filmów i komentarzy zamieszczonych w sieci zazwyczaj nie da się cofnąć po ich wysłaniu lub zamieszczeniu. Nawet jeśli dziecko myśli, że coś zostało usunięte, całkowite wymazanie tego z internetu może być niemożliwe. Zamieszczenie nieodpowiedniego zdjęcia może zaszkodzić reputacji i spowodować problemy po latach – na przykład kiedy potencjalny pracodawca lub osoba odpowiedzialna za rekrutację na studia będzie sprawdzać dane osobowe.

Wpływ na zdrowie psychiczne
Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w mediach społecznościowych może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Czasami wpływ na nastrój ma nie tylko to, ile czasu dzieci spędzają w mediach społecznościowych, ale także to, jak są one wykorzystywane. Na przykład, widząc, ilu „przyjaciół” mają inni i jak się bawią, dzieci mogą czuć się źle ze sobą lub mieć wrażenie, że nie dorównują swoim rówieśnikom. Również dzieci, które biernie czają się w tle czatu, są często bardziej nieszczęśliwe niż te, które aktywnie piszą i wysyłają wiadomości do przyjaciół.

Nieodpowiednie treści
Dzieci mogą oglądać w sieci reklamy lub treści nieodpowiednie dla ich wieku. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku dzieci, które kłamią na temat swojego wieku, aby uzyskać dostęp do niektórych serwisów społecznościowych.

Drenaż czasu
Dzieci czasami spędzają tak dużo czasu na portalach społecznościowych, że nie mają wystarczająco dużo godzin w ciągu dnia na odrabianie lekcji, czytanie, ćwiczenia fizyczne, sen, spędzanie czasu z bliskimi czy przebywanie na świeżym powietrzu.

Co mogą zrobić rodzice?

Uczymy dzieci mądrze korzystać z mediów społecznościowych

Ważne jest, by wiedzieć, co Twoje dzieci robią w sieci. Ale szpiegowanie może je zrazić i zniszczyć zaufanie, które razem zbudowaliście. Kluczem jest takie zaangażowanie, by dzieci zrozumiały, że szanujesz ich prywatność, ale chcesz się upewnić, że są bezpieczne.

Powiedz dzieciom, że ważne jest, aby:

 • Bądź miły. Wredne zachowanie nie jest w porządku. Wyraźnie zaznacz, że oczekujesz od swoich dzieci, że będą traktować innych z szacunkiem i nigdy nie będą wysyłać krzywdzących lub zawstydzających wiadomości. Poproś też, by zawsze informowały Cię o wszelkich wiadomościach o charakterze nękającym lub zastraszającym, które zamieszczają inni.
 • Zastanów się dwa razy, zanim klikniesz „enter”. Przypomnij dzieciom, że to, co zamieszczają, może być wykorzystane przeciwko nim. Na przykład poinformowanie świata, że wyjechałeś na wakacje lub zamieszczenie adresu zamieszkania daje potencjalnym złodziejom szansę na atak. Dzieci powinny również unikać zamieszczania informacji o miejscach imprez lub wydarzeń, a także numerów telefonów.
 • Stosuj zasadę „WWGS?” (What Would Grandma Say?). Ucz dzieci, by nie udostępniały w mediach społecznościowych niczego, czego nie chciałyby zobaczyć ich nauczyciele, osoby odpowiedzialne za rekrutację na studia, przyszli szefowie – i tak, babcia.
 • Używaj ustawień prywatności. Ustawienia prywatności są ważne. Zapoznajcie się z nimi wspólnie, aby upewnić się, że dzieci rozumieją każde z nich. Wyjaśnij też, że hasła służą do ochrony przed takimi rzeczami, jak kradzież tożsamości. Nigdy nie powinny się nimi dzielić z nikim, nawet z chłopakiem, dziewczyną czy najlepszym przyjacielem.
 • Nie „zaprzyjaźniaj się” z nieznajomymi. „Jeśli ich nie znasz, to nie dodawaj ich do znajomych”. To zwykła, prosta – i bezpieczna – zasada. Niech wiedzą, że dzieci, które śledzą przyjaciół, są zazwyczaj szczęśliwsze niż te, które śledzą obcych.

Zawrzyj umowę

Rozważ zawarcie z dziećmi „umowy o mediach społecznościowych” – prawdziwego kontraktu, który mogą podpisać. Zobowiązują się w niej do ochrony własnej prywatności, dbania o swoją reputację i nieujawniania danych osobowych. Obiecują też, że nie będą używać technologii do krzywdzenia innych osób poprzez zastraszanie lub plotkowanie.

Z kolei rodzice zgadzają się szanować prywatność swoich dzieci, jednocześnie starając się być częścią świata mediów społecznościowych. Oznacza to, że można je „zaprzyjaźnić” lub „śledzić”, ale nie należy zamieszczać żenujących komentarzy lub tyrad o nieuporządkowanych pokojach.

Rodzice mogą również pomóc dzieciom w utrzymaniu równowagi w świecie rzeczywistym, nakładając ograniczenia na korzystanie z mediów. Trzymaj komputery w ogólnodostępnych miejscach w domu, unikaj laptopów i smartfonów w sypialniach i ustal pewne zasady dotyczące korzystania z technologii (np. zakaz używania urządzeń przy stole obiadowym). Niech to będzie coś, na co wszyscy się zgodzicie. Następnie umieść go w widocznym miejscu (np. na lodówce), aby wszyscy znali zasady.

I nie zapominaj: Dawanie dobrego przykładu poprzez własne zachowanie w sieci może w znacznym stopniu pomóc dzieciom w bezpiecznym korzystaniu z mediów społecznościowych.

Podobne artykuły