Czym powinno cechować się dobre obuwie dla dziewczynki?Jak wybrać buty dla dziewczynki?

Dobre obuwie dla dziewczynki powinno mieć pewne cechy, które sprawią, że dziecko będzie się wygodnie czuło w butach na co dzień. Warto się z nimi zapoznać.

Elastyczność

Wśród najważniejszych cech dobrego obuwia dla dziewczynki można wskazać przede wszystkim elastyczność. Buty dla dziecka powinny mieć dość cienką i płaską podeszwę, która będzie się charakteryzowała giętkością. But powinien się łatwo wykręcać w każdą stronę oraz zginać mniej więcej w jednej trzeciej swojej długości. Dzięki elastycznej podeszwie w butach dziewczynce na pewno będzie się w nich komfortowo poruszało na co dzień. Przykładem może być model z oferty firmy Bartek: https://www.bartek.com.pl/polbuty-bartek-dla-dziewczat-szary-w-35992-11m-p37719

Miękkość

Kolejną cechą dobrego obuwia dla dziecka jest miękkość. Buty dla dziewczynki powinny być stworzone z wysokiej jakości materiałów, które będą przyjemne w dotyku. Dzięki temu będą solidne oraz trwałe, ale także będą zapobiegały przypadkowym otarciom oraz ich bolesnym konsekwencjom. Twarde i obcierające buty nie są zbyt wygodne. Mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia, co będzie zniechęcało dziecko. Nadmiernie sztywny but może także ograniczać swobodę ruchów, co sprawi, że nie będzie komfortowy.

Swoboda

Dobre buty dla dziewczynki powinny gwarantować jej swobodę ruchów, dlatego tak istotne jest odpowiednie dopasowanie obuwia. Przede wszystkim podczas wyboru butów należy sprawdzić ilość wolnej przestrzeni na palce. Dziecko powinno mieć możliwość swobodnego poruszania palcami w butach, dzięki czemu jego ruchy nie będą skrępowane. Oprócz tego warto również zadbać o odpowiednie dopasowanie rozmiaru w obuwia. Nie są polecane ani zbyt duże buty, ani też zbyt małe. Źle dobrany rozmiar butów to spory dyskomfort dla dziecka podczas codziennych aktywności.

Lekkość

Bardzo dobrym wyborem w przypadku butów dla dziecka będzie lekkie obuwie. Lekkie buty będą łatwiejsze do noszenia dla dziewczynki i będą gwarantowały większą swobodę ruchów. Zbyt duży ciężar butów może powodować trudności podczas poruszania się oraz powstawanie nieprawidłowych wzorców ruchowych. Lekkie buty są wygodniejsze dla dziecka, dlatego podczas zakupu obuwia powinno się sprawdzać jego ciężar oraz dostosowanie do stopy.

Przewiewność

Podczas wyboru dobrych butów dla dziecka powinno się sprawdzić również przewiewność. Warto wybierać wysokiej jakości obuwie, które będzie zapewniało optymalną cyrkulację powietrza, a także wentylację wewnątrz buta. Dzięki temu stopa dziewczynki nie będzie się nadmiernie przegrzewała oraz pociła podczas codziennych aktywności, co jest bardzo istotne w przypadku dzieci, które nie mają jeszcze dobrze rozwiniętych mechanizmów termoregulacji.

Optymalne dopasowanie

Warto zadbać, aby półbuty dla dziewczynki były dobrze dopasowane do jej stóp. Podczas wyboru butów pod uwagę powinno się wziąć takie aspekty jak na przykład wysokość cholewki, a także szerokość obuwia. Dziecko powinno się czuć dobrze w butach, dlatego tak istotne jest ich optymalne dopasowanie. 

Podobne artykuły