Dobre buty dla dzieci – czym powinny się charakteryzować?Jak dobrać odpowiednie buty?

Problem wyboru obuwia dla dziecka jest często wielkim wyzwaniem dla rodziców, szczególnie gdy chodzi o pierwszą pociechę. Zastanawiają się, jak dobrać rozmiar, gdy podopieczny nie jest jeszcze w stanie poinformować o tym, czy obuwie pasuje. Częstym problemem są również różne opinie fizjoterapeutów i członków rodziny co do tego, jakie są idealne buty dla dziecka. Na jakie cechy butów dziecięcych zwrócić uwagę aby dzieci nie tylko mogły swobodnie się poruszać, ale przede wszystkim by nie kształtowały się u nich niepoprawne postawy? Czy idealne buty dla malucha będą równie dobrze sprawdzać się u biegającego kilkulatka czy aktywnego przedszkolaka? Jak dopasować rozmiar butów dla dziecka i gdzie kupić takie, które będą dobrze leżeć na dziecięcych stopach?

Dobry rozmiar dziecięcych butów – jak idealnie je dopasować?

Małe dzieci nie sygnalizują tego, że buty są zbyt małe lub zbyt duże, dlatego rodzicom często trudno ocenić, czy obuwie jest dobre. Rozwiązaniem jest wsunięcie palca pomiędzy zapiętek buta i piętę dziecka – w sytuacji idealnej po przesunięciu dziecięcych palców maksymalnie do przodu do buta powinien zmieścić się palec wskazujący rodzica. Inną możliwością jest odciśnięcie dziecięcej stopy na tekturce i wycięcie rozmiaru o kilka milimetrów większego. Tak przygotowany model wkładki można łatwo porównywać z obuwiem poprzez wsunięcie do środka. Może on posłużyć również do zakupów online – wystarczy go zmierzyć. Na większości stron dobrych producentów, można wybierać buty kierując się właśnie długością wkładki. 

Buty dla dzieci w różnym wieku – czym powinny się różnić?

Chociaż buty dla dzieci powinny być dopasowane do stóp, powinny być również dopasowane do wieku dziecka. Inne obuwie jest wymagane dla malucha, który dopiero ucz się chodzić, a inne dla przedszkolaka, który lubi biegać, wspinać się i być bardzo aktywnym. Obuwie dla malucha powinno być maksymalnie antypoślizgowe i mieć elastyczną podeszwę, która zgina się na około dwóch trzecich długości. Gdy chodzi o buty dla starszaka ich dobór jest łatwiejszy – nie muszą one tak dobrze usztywniać kostki, a podeszwa powinna być profilowana, ale niekoniecznie antypoślizgowa. 

Buty dla maluszka – jak powinny wyglądać według fizjoterapeutów?

Wielu dziadków sugeruje aby dziecku profilaktycznie zakładać obuwie ortopedyczne. Fizjoterapeuci nie są zgodni z tym poglądem. Aktualna wiedza zakłada, że dziecko nie powinno nosić butów tego typu bez medycznej konieczności, ponieważ prowadzi to do niebezpiecznych zaburzeń postawy i zaburza kształtowanie się stóp. Idealne obuwie według fizjoterapeutów nie jest zbyt ciasne, ale dosyć elastyczne – aby idealnie dopasować się do stóp maluszka, np. model butów marki Bartek: https://www.bartek.com.pl/sport-line-bartek-dla-chlopcow-t-11622002-ii-p46380

Gdzie kupić buty dla malucha, kilkulatka i aktywnego przedszkolaka?

Szukając idealnego obuwia dla dzieci aktywnych warto obejrzeć stronę renomowanych, polskich producentów, takich jak: https://www.bartek.com.pl/buty-chlopiec-sport-line gdzie znaleźć można obuwie dopasowane do różnych potrzeb. Można mieć wtedy pewność, że są one dobrze wykonane z materiałów wysokiej jakości.

Podobne artykuły