Przemoc seksualna u dzieciPrzemoc seksualna u dzieci

Każdego roku miliony dziewcząt i chłopców na całym świecie doświadczają przemocy seksualnej i wykorzystywania. Przemoc seksualna występuje wszędzie – w każdym kraju i we wszystkich warstwach społeczeństwa. Dziecko może być narażone na wykorzystywanie seksualne w domu, w szkole lub w swojej społeczności. Powszechne korzystanie z technologii cyfrowych również może narażać dzieci na niebezpieczeństwo.

Najczęściej do wykorzystania dochodzi z rąk osoby, którą dziecko zna i której ufa.

Co najmniej 120 milionów dziewcząt poniżej 20 roku życia – czyli około 1 na 10 – zostało zmuszonych do uprawiania seksu lub innych czynności seksualnych, choć rzeczywista liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa. Około 90% dziewcząt zgłaszających przypadki zmuszania do seksu twierdzi, że ich pierwszym sprawcą był ktoś, kogo znały, zazwyczaj chłopak lub mąż.

Jednak wiele ofiar przemocy seksualnej, w tym miliony chłopców, nigdy nikomu o tym nie mówi.

Około 1 na 10 dziewcząt poniżej 20 roku życia została zmuszona do uprawiania seksu lub wykonywania innych czynności seksualnych.

Chociaż przemoc seksualna występuje wszędzie, ryzyko wzrasta w sytuacjach kryzysowych. Podczas konfliktów zbrojnych, klęsk żywiołowych i innych kryzysów humanitarnych kobiety i dzieci są szczególnie narażone na przemoc seksualną – w tym na przemoc seksualną związaną z konfliktem, przemoc ze strony partnerów intymnych oraz handel ludźmi w celu wykorzystania seksualnego – a także na inne formy przemocy ze względu na płeć.

Co wiąże się z przemocą seksualną?

Przemoc seksualna powoduje poważne szkody fizyczne, psychiczne i społeczne. Ofiary doświadczają zwiększonego ryzyka zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, bólu, chorób, niechcianej ciąży, izolacji społecznej i urazów psychicznych. Niektóre ofiary mogą uciekać się do ryzykownych zachowań, takich jak nadużywanie substancji, aby poradzić sobie z traumą. W miarę jak dzieci stają się dorosłe, przemoc seksualna może ograniczać ich zdolność do opieki nad sobą i innymi.

Czym jest przemoc seksualna?

Przemoc seksualna jest zasadniczo przestępstwem z użyciem siły, ale coraz częściej jest napędzana motywami ekonomicznymi. Internet otworzył szybko rosnący globalny rynek produkcji, dystrybucji i konsumpcji materiałów związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, takich jak zdjęcia i filmy. W sieci dzieci mogą być narażone na przymus seksualny i wykorzystywanie seksualne w kontakcie przez przestępców, którzy próbują wymusić na nich treści i korzyści finansowe.

Czym jest Przemoc seksualna u dzieci

Szkodliwe normy, które utrwalają przemoc seksualną, zbierają ogromne żniwo także w rodzinach i społecznościach. Większość dzieci, które są ofiarami przemocy seksualnej, doświadcza innych rodzajów przemocy. A kiedy przemoc i wykorzystywanie się utrwalają, postęp w kierunku rozwoju i pokoju może zostać zahamowany – z konsekwencjami dla całych społeczeństw.

Temat seksualnego wykorzystywania dzieci uruchamia system nerwowy każdego rodzica. Nikt nie chce, aby to jego dziecko padło ofiarą pedofila. Jednak często odsuwamy od siebie tę myśl, uważając, że nas to nie dotyczy, nie jesteśmy przecież z marginesu społecznego, w naszym otoczeniu nie ma takich przypadków, nie znamy nikogo kto doświadczył wykorzystywania seksualnego, wystarczająco dobrze dbamy o swoje dzieci. Ale czy na pewno? Dlatego warto zajrzeć na https://psycholodzy-online.com/2022/12/14/przemoc-seksualna-wobec-dzieci-ponizej-15-roku-zycia/

Podobne artykuły