Przeziębienie u niemowlątPrzeziębienie u niemowląt

Diganozowanie

Jeśli Twoje dziecko jest młodsze niż 3 miesiące, wezwij jego lekarza we wczesnym stadium choroby. U noworodków jest to szczególnie ważne, aby upewnić się, że nie występuje poważniejsza choroba, zwłaszcza jeśli dziecko ma gorączkę.

Ogólnie rzecz biorąc, nie musisz iść do lekarza, jeśli twoje starsze dziecko ma zwykłe przeziębienie. Jeśli masz pytania lub jeśli objawy u dziecka nasilają się lub nie ustępują, może to być czas na wizytę u lekarza.

Lekarz dziecka może zazwyczaj zdiagnozować przeziębienie na podstawie oznak i objawów dziecka. Jeśli lekarz podejrzewa, że dziecko ma infekcję bakteryjną lub inną chorobę, może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej lub innych badań, aby wykluczyć inne przyczyny objawów dziecka.

Leczenie

Nie ma lekarstwa na zwykłe przeziębienie. Większość przypadków przeziębienia ustępuje bez leczenia, zwykle w ciągu tygodnia do 10 dni, ale kaszel może utrzymywać się przez tydzień lub dłużej. Antybiotyki nie działają na wirusy przeziębienia.

Postaraj się, aby Twoje dziecko czuło się bardziej komfortowo, upewniając się, że pije wystarczającą ilość płynów, odsysając śluz z nosa i utrzymując wilgotne powietrze.

Leki dostępne bez recepty powinny być generalnie unikane u niemowląt.

Leki obniżające gorączkę

Możesz użyć leków obniżających gorączkę dostępnych bez recepty, jeśli gorączka powoduje dyskomfort u Twojego dziecka. Jednak leki te nie zabijają wirusa przeziębienia. Gorączka jest częścią naturalnej reakcji dziecka na wirusa, dlatego pomocne może być dopuszczenie do wystąpienia u dziecka niskiej gorączki.

W przypadku leczenia gorączki lub bólu u dzieci, rozważ podanie dziecku leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych dostępnych bez recepty, takich jak acetaminofen (Tylenol, inne) lub ibuprofen (Advil, Motrin, inne). Są to bezpieczniejsze alternatywy dla aspiryny.

W przypadku dzieci poniżej 3 miesiąca życia, nie podawaj acetaminofenu, dopóki lekarz nie obejrzy dziecka. Nie podawaj ibuprofenu dziecku młodszemu niż 6 miesięcy lub dzieciom, które stale wymiotują lub są odwodnione. Stosuj te leki przez najkrótszy czas. Jeśli podajesz dziecku lek przeciwbólowy, dokładnie przestrzegaj zaleceń dotyczących dawkowania. Zadzwoń do lekarza, jeśli masz pytania dotyczące właściwego dawkowania dla Twojego dziecka.

Dzieci i nastolatki odzyskując od ospy wietrznej lub objawy grypopodobne nigdy nie powinny przyjmować aspiryny. To dlatego, że aspiryna została powiązana z zespołem Reye’a, rzadki, ale potencjalnie zagrażający życiu stan, u takich dzieci.

Leki na kaszel i przeziębienie

Leki na kaszel i przeziębienie

Leki na kaszel i przeziębienie nie są bezpieczne dla niemowląt i małych dzieci. Leki na kaszel i przeziębienie dostępne bez recepty nie leczą podstawowej przyczyny przeziębienia u dziecka i nie sprawią, że ustąpi ono szybciej ⸺ i mogą być niebezpieczne dla Twojego dziecka. Leki na kaszel i przeziębienie mają potencjalnie poważne skutki uboczne, w tym śmiertelne przedawkowanie u dzieci poniżej 2 roku życia.

Nie stosuj leków dostępnych bez recepty, z wyjątkiem leków obniżających gorączkę i przeciwbólowych, w leczeniu kaszlu i przeziębienia u dzieci poniżej 6 roku życia. Rozważ również unikanie stosowania tych leków u dzieci poniżej 12 roku życia.

Podobne artykuły