Witamina D dla dzieciWitamina D dla dzieci

Witamina D jest ważna dla zdrowia kości i mięśni. Witamina D pomaga organizmowi wchłaniać wapń i fosforan z pożywienia, które są ważne dla zdrowych i silnych kości.

Tylko kilka produktów spożywczych (niektóre rodzaje ryb) naturalnie zawierają witaminę D i trudno jest uzyskać jej wystarczającą ilość z samego jedzenia. Margaryna, preparaty dla dzieci i niektóre rodzaje mleka zawierają dodatek witaminy D, ale większość ludzi otrzymuje tylko około jednej czwartej (lub nawet mniej) swojego zapotrzebowania na witaminę D z pożywienia. Większość witaminy D jest wytwarzana w skórze, gdy jest ona wystawiona na działanie słońca.

Oprócz powodowania problemów z kośćmi i mięśniami, istnieją dowody na to, że niski poziom witaminy D jest powiązany z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak: wyższe ryzyko raka jelita, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, udar, problemy z odpornością (jak organizm zwalcza infekcje) i choroby autoimmunologiczne (w tym cukrzyca).

Oznaki i objawy niskiego poziomu witaminy D (lub niedoboru witaminy D)

Wiele osób z niską witaminą D nie ma objawów, ale niektóre dzieci z niską witaminą D dostać ból kości i mięśni. Bardzo niski poziom witaminy D może prowadzić do miękkich kości, powodując krzywicę u dzieci i stan zwany osteomalacją u młodzieży i dorosłych. Krzywica występuje tylko wtedy, gdy dzieci rosną – jeśli dziecko ma bardziej miękkie kości z powodu niskiego poziomu witaminy D, kości mogą się zginać i powodować „koślawe nogi” lub „stukające kolana”, a także inne zmiany.

Niski poziom witaminy D może powodować niski poziom wapnia, co może prowadzić do skurczów mięśni u dzieci. Niski poziom wapnia może również powodować drgawki, szczególnie u małych dzieci.

Dzieci zagrożone niską zawartością witaminy D

  • Dzieci o bardzo ciemnej skórze. Ciemny kolor ich skóry (melanina) działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny i wydłuża czas, jakiego potrzebują na słońcu, aby naturalnie wytworzyć witaminę D.
  • Dzieci, których skóra rzadko jest wystawiona na działanie słońca, np. te, które pozostają w domu lub noszą zakrywające ubrania.
  • Dzieci urodzone przedwcześnie.
  • Dzieci karmione piersią, u których występuje jeden lub więcej z powyższych czynników ryzyka. Mleko matki jest najlepszym rodzajem pożywienia dla dzieci, ale nie zawiera dużo witaminy D. Dziecko otrzymuje początkowe zapasy witaminy D od matki, więc jest narażone na ryzyko niskiego poziomu witaminy D, jeśli jego matka ma niski poziom witaminy D i/lub jeśli ma ciemną skórę.
  • Dzieci z chorobami wpływającymi na wchłanianie i kontrolę witaminy D przez organizm, takimi jak choroby wątroby, choroby nerek, problemy z wchłanianiem pokarmu (np. mukowiscydoza, celiakia, choroba zapalna jelit) oraz niektóre leki (np. niektóre leki na padaczkę).

Kiedy należy zgłosić się do lekarza

Zabierz swoje dziecko do lekarza pierwszego kontaktu, jeśli wykazuje jakiekolwiek objawy niskiej witaminy D lub niskiego poziomu wapnia.

Dzieci, które są narażone na ryzyko niskiego poziomu witaminy D powinny mieć wykonane badanie krwi trzy miesiące po rozpoczęciu przyjmowania suplementów, aby sprawdzić poziom witaminy D.

Jeśli Twoje dziecko ma drgawki, które trwają krócej niż pięć minut, zabierz je do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego, gdy tylko drgawki się skończą. Jeśli drgawki trwają dłużej niż pięć minut, wezwij karetkę.

Leczenie witaminą D

witamina d

Tabletki lub mieszanki witaminy D mogą być w niskiej dawce (przyjmowane codziennie) lub w wysokiej dawce (przyjmowane co miesiąc lub rzadziej). Należy poinformować lekarza pierwszego kontaktu, jeśli dziecko przyjmuje jakiekolwiek tabletki/leki z witaminą D, ponieważ zbyt duża ilość witaminy D może również powodować problemy. Ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje wiele różnych rodzajów tabletek i mieszanek witaminy D, a niektóre z nich są bardzo silne. Zawsze dobrze jest przynieść lekarstwa dziecka na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, aby mógł on sprawdzić, co dziecko przyjmuje.

Niska witamina D jest problemem długoterminowym. Gdy niska witamina D jest leczona, celem jest upewnienie się, że poziom witaminy D pozostaje w normie. Jeśli Twoje dziecko jest zagrożone niskim poziomem witaminy D, może potrzebować suplementów przez całe życie, a Ty musisz upewnić się, że spędza wystarczająco dużo czasu na zewnątrz (patrz poniżej).

Dzieci z niskim poziomem witaminy D potrzebują również odpowiedniej ilości wapnia w swojej diecie. Staraj się podawać im dwie do trzech porcji nabiału każdego dnia (jedna porcja nabiału odpowiada jednej szklance mleka, jednej tubce jogurtu lub jednemu plasterkowi sera). Jeśli Twoje dziecko ma alergię na nabiał, porozmawiaj z lekarzem lub dietetykiem o alternatywach.

Ekspozycja na słońce i witamina D

Dla większości ludzi, niski poziom witaminy D można zapobiec poprzez spędzanie czasu na zewnątrz.

Większość Australijczyków o jasnej skórze otrzymuje wystarczającą ilość witaminy D poprzez słońce podczas normalnych codziennych zajęć na zewnątrz. Dzieci o jasnej skórze są zagrożone rakiem skóry i powinny zawsze używać kremu z filtrem oraz zalecanej ochrony przeciwsłonecznej.

Większość Australijczyków o ciemnej skórze potrzebuje więcej czasu na słońcu, aby wytworzyć wystarczającą ilość witaminy D – do sześciu razy więcej niż osoby o jasnej skórze. Kolor ich skóry chroni ich przed rakiem skóry, ale nadal powinni oni unikać oparzeń słonecznych. Dzieci o ciemnej skórze zazwyczaj nie muszą nosić kremów z filtrem w okresie jesieni, wiosny i zimy, jednak kapelusze i okulary przeciwsłoneczne są nadal ważne.

Podobne artykuły