Ospa wietrzna u dzieciospa u dzieci

Ospa spowodowała miliony zgonów, zanim stworzono przeciwko niej szczepionkę. Dzięki powszechnym szczepieniom ospa została wyeliminowana – był to pierwszy i jedyny przypadek w historii, kiedy choroba zakaźna została wyeliminowana z naszej planety.

Czy nadal powinniśmy się martwić o ospę?

Chociaż infekcja ospą została wyeliminowana wiele lat temu, próbki wirusa, który wywołuje ospę, zostały zachowane w laboratoriach. Niektórzy ludzie martwią się, że terroryści mogą próbować zdobyć te próbki wirusa w celu rozprzestrzeniania infekcji ospy. Ale dwa laboratoria badawcze, które przechowują próbki są bezpieczne i silnie strzeżone.

W przypadku zagrożenia ospą, szczepionka przeciwko ospie zapobiegłaby rozprzestrzenianiu się choroby, ponieważ może:

zapobiec zakażeniu ludzi, jeśli zostaną zaszczepieni szybko po kontakcie z wirusem
sprawić, że choroba będzie mniej poważna u osób, które się nią zaraziły, jeśli zostaną zaszczepione w ciągu kilku dni.
Urzędnicy zdrowia publicznego mają plan szybkiego reagowania na szczepienia osób narażonych na chorobę i osób, które mają z nimi kontakt. Więc nawet jeśli nie są one potrzebne teraz, szczepionki są gotowe.

Ponieważ szczepionki mogą powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, eksperci uważają, że jest mało prawdopodobne, aby terroryści zadali sobie trud wyprodukowania i użycia ospy jako broni biologicznej – zajęłoby to zbyt wiele czasu i przyniosło niewielkie efekty.

Jakie są objawy zakażenia ospą?

Jeśli ktoś zostanie zarażony ospą, może upłynąć od 7 do 19 dni zanim pojawią się objawy. Na początku osoba może mieć objawy grypopodobne, takie jak wysoka gorączka, zmęczenie, bóle głowy, bóle ciała i czasami wymioty.

W ciągu 2 do 3 dni po wystąpieniu objawów pojawia się wysypka. Zazwyczaj dotyka ona twarzy, nóg i rąk. Zaczyna się od czerwonych plam, które wypełniają się ropą, a następnie pokrywają się skorupą. Powstają strupy, które odpadają po około 3 do 4 tygodniach.

Czy ospa jest zakaźna?

Ospa wietrzna jest bardzo zaraźliwa, zwłaszcza gdy osoba ma wysypkę. Najczęściej rozprzestrzenia się poprzez zakażone krople śliny, kiedy ludzie kaszlą lub kichają. Może również rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z wysypką lub z przedmiotami (takimi jak ubrania lub pościel), które dotykały wysypki. Ktoś jest zakaźny do czasu, gdy wszystkie strupy odpadną.

wirus ospy

Jak leczy się ospę?

Antybiotyki nie działają na wirusy – są skuteczne tylko wobec bakterii – więc ich przyjmowanie nie pomoże osobie chorej na ospę. Szczepienie jest najlepszym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się ospy. Immunizacja skutecznie wyeliminowała ospę już wcześniej i w razie potrzeby może pomóc w powstrzymaniu przyszłych epidemii. Naukowcy pracują również nad opracowaniem innych metod leczenia.

Jest bardzo mało prawdopodobne, że Ty lub Twoje dziecko kiedykolwiek będziecie narażeni na kontakt z wirusem wywołującym ospę. Jeśli jednak martwisz się o to, porozmawiaj z pracownikiem medycznym, który pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na Twoje pytania.

Podobne artykuły