Znaczenie zabawy na świeżym powietrzu, nawet w zimieDlaczego dzieci muszą bawić się na świeżym powietrzu nawet zimą

Oto pięć korzyści płynących z zabawy na świeżym powietrzu, plus zabawne zajęcia zimowe do wykonania w gronie rodziny!

Jako rodzice, wszyscy mamy podobne obawy dotyczące naszych dzieci bawiących się na zewnątrz w zimie. Czy jest im wystarczająco ciepło? Czy spakowałam wystarczająco dużo ubrań? Gdzie się podziały te rękawiczki, które kupiłam w zeszłym tygodniu? Dlaczego wszystko było takie mokre, kiedy je podniosłem? To łatwa pułapka, w którą można się wciągnąć. Pamiętaj jednak, że zimowe zabawy na świeżym powietrzu są nie tylko zabawne i bezpieczne, ale także niezwykle korzystne dla Twojego dziecka na wiele różnych sposobów.

Poznawanie zimy powinno być pozytywnym doświadczeniem edukacyjnym dla dzieci, które zdobywają nowe umiejętności, budują silne, zdrowe ciała i umysły oraz rozwijają lepsze zrozumienie i uznanie dla wielkich, zimnych plenerów. Tak więc załóżcie kurtki i buty i dołączcie do nas, aby doświadczyć wielu korzyści płynących z zabawy na świeżym powietrzu, nawet w zimie!

Promuje dobre zdrowie fizyczne

Zabawa na świeżym powietrzu to zabawny i rozrywkowy sposób na zaangażowanie dzieci w aktywność fizyczną! Kanadyjskie 24-godzinne wytyczne dotyczące ruchu wskazują, że dzieci w wieku 1-4 lat powinny uczestniczyć w 180 minutach aktywności fizycznej dziennie, z czego co najmniej 60 powinno być energiczną zabawą. Niemowlęta również potrzebują uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach fizycznych w ciągu dnia, w tym w czasie zabawy na brzuszku. Według ParticipACTION, dzieci, które są bardziej aktywne na co dzień, wykazują poprawę w zakresie uczenia się i funkcji poznawczych, rozwoju motorycznego, poziomu sprawności, snu oraz ogólnego stanu zdrowia i jakości życia! Nie wspominając o tym, że bakterie gromadzą się wewnątrz, więc ważne jest, aby wyjść na świeże, czyste powietrze.

Spróbuj tego w domu: idź na sanki, łyżwy, wędruj, tocz gigantyczną kulę śnieżną, baw się na placu zabaw lub zorganizuj konkurs rzucania śnieżkami.

Wspiera zdrowie emocjonalne i psychiczne

Czy wiesz, że możesz wspierać zdrowie emocjonalne i psychiczne swojego dziecka poprzez zabawę na świeżym powietrzu? Przy stale rosnącej potrzebie wsparcia zdrowia psychicznego i zasobów, możesz zacząć w domu, po prostu zachęcając swoje dzieci do zaangażowania się w zabawne zajęcia zimowe! A 2018 ParticipACTION Report Card zarysowuje znaczenie aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne u dzieci. Dowody wskazują, że aktywność zmniejsza objawy stresu, lęku i depresji, jednocześnie zwiększając kreatywność, samoocenę i poczucie własnej wartości.

Oprócz aspektu fizycznego, zabawa na świeżym powietrzu jest również korzystna dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego poprzez budowanie pewności siebie i ocenę ryzyka. Zima stawia przed dziećmi zupełnie nowe wyzwania. Wszystko, począwszy od poruszania się po śnieżnych zaspach i unikania niebezpiecznych sopli, po chodzenie po śliskich chodnikach i trzymanie się z dala od żółtego śniegu, pomaga rozwijać zdolność dziecka do oceny ryzyka w środowisku kontrolowanym przez osobę dorosłą, a to z kolei zwiększa jego pewność siebie, gdy pokonuje te nowe wyzwania.

Spróbuj tego w domu: urządź walkę na śnieżki, zbuduj śnieżny fort, ogrzej się przy zimowym ognisku, wybierz się na zimowy spacer lub zorganizuj zimowy piknik (nie zapomnij o gorącej czekoladzie!).

Budowanie umiejętności

Bałwan - Budowanie umiejętności

Zabawa na świeżym powietrzu jest istotną częścią budowania umiejętności w tych wczesnych latach. Kreatywność, wyobraźnia, zręczność, mobilność i umiejętności społeczne to tylko kilka z wielu różnych umiejętności, które można nabyć podczas zimowych zabaw na świeżym powietrzu. Na przykład nauka zabawy na śniegu daje dzieciom możliwość kreatywności, wykorzystania wyobraźni i rozwiązywania problemów, aby stworzyć wszystko, czego tylko zapragną. Zabawa na świeżym powietrzu w zimie zachęca również do rozwoju społecznego i współpracy, pozwalając dzieciom na wspólne pokonywanie sezonowych wyzwań i eksperymentowanie z zabawami o tematyce zimowej. Dzieci korzystają z nauki opartej na zabawie, rozwijając umiejętności na całe życie, które będą kontynuowane w okresie dorastania.

Spróbuj tego w domu: zaproś sąsiadów do zabawy, ulep bałwana, stwórz śnieżny labirynt, zbuduj zamki ze śniegu lub narysuj kształty/ napisz swoje imię na śniegu.

Naucz się czegoś nowego

Tak wiele możemy się nauczyć od przyrody. Zima to świetny czas dla dzieci, aby dowiedzieć się o różnych porach roku, cyklach życia, przystosowaniu do zmian, różnych gatunkach dzikich zwierząt i wielu innych! Zabawa na świeżym powietrzu może również pobudzić zainteresowanie dzieci nauką! Pozwalając dzieciom na swobodną zabawę i odkrywanie przyrody, mogą one poprzez doświadczenie uczyć się o biologii, różnych pierwiastkach, zamarzaniu i topnieniu, budowaniu struktur i zmianach temperatury. Poprowadź dzieci przez zabawne, praktyczne projekty zimowe, aby pomóc im nauczyć się czegoś nowego!

Spróbuj tego w domu: dmuchaj bańki i patrz, jak zamarzają, rozpoznaj różne ślady na śniegu, powieś na podwórku zimowy karmnik dla ptaków lub zorganizuj zimową wyprawę na poszukiwaczy przyrody.

Zabawa!

Czy to budowanie bałwanów i fortów śnieżnych, skakanie w stosy śniegu, czy zjeżdżanie na sankach z największej górki w parku, jest tak wiele zabawnych wspomnień, które można zrobić jako dziecko w okresie zimowym. Pomyśl o swoich własnych doświadczeniach. Jakie przygody zapadły Ci w pamięć? Spróbuj włączyć te zabawne zimowe zajęcia do codziennej i cotygodniowej rutyny, aby dzielić się zabawą z własnymi dziećmi.

Spróbuj tego w domu: zrób śnieżne postacie, użyj barwnika spożywczego i wody do stworzenia śnieżnej sztuki, zakop nogi w śniegu, zmierz swoje ciało śnieżnymi kulami lub zrób śnieżne anioły.

Jak rodziny mogą wspierać zabawę na świeżym powietrzu w zimie

Zarejestrowany nauczyciel wczesnej edukacji (ECE) i trener edukacyjny BrightPath Susie Martin dzieli się tym, jak rodziny mogą wspierać dzieci w zabawie na świeżym powietrzu w czasie zimy!

  • Upewnij się, że Twoje dzieci mają wszystkie ubrania i akcesoria potrzebne na zimową pogodę! Takie rzeczy jak spodnie przeciwśnieżne, płaszcze zimowe, buty zimowe, ocieplacze na szyję, czapki zimowe, wodoodporne rękawiczki oraz dodatkowe pary skarpet, rękawiczek i spodni sprawią, że przygotowanie się na zimową pogodę stanie się proste.
    Wskazówka: Wiele rodzin kupuje odzież dziecięcą w podobnych sklepach, więc oznakowanie odzieży dziecięcej jest ważne!
  • Unikaj szalików, ponieważ mogą być przyczyną zadławienia i utrudniają dzieciom zabawę.
  • Kupując rękawice dla dziecka, sprawdź, czy może ono trzymać w ręku zabawkę lub przedmiot, gdy ma na sobie rękawice. Jeśli nie, jest bardziej prawdopodobne, że zdejmie je z frustracji.
  • Buty mogą być trudne do założenia, gdy dziecko uczy się równowagi. Umieszczając „palce” butów na ścianie, dzieci mogą się ustabilizować i założyć buty samodzielnie.
  • Zakładanie płaszczy również może być wyzwaniem, gdy ma się dwa lub trzy lata. Zachęcamy dzieci, aby kładły swoje płaszcze na podłodze z kapturem na palcach, rękami w rękawach, a następnie podnosiły płaszcz do góry i nad głowę!

Podobne artykuły