Dbaj o zdrowe zęby swojego dzieckaJak dbać o zdrowe zęby u dzieci

Kiedy należy zaplanować pierwszą wizytę dziecka u dentysty? Czy mój trzylatek powinien używać nici dentystycznej? Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko potrzebuje aparatu ortodontycznego?

Wielu rodziców ma trudności z określeniem, ile opieki stomatologicznej potrzebują ich dzieci. Wiedzą, że chcą zapobiegać powstawaniu ubytków, ale nie zawsze znają najlepszy sposób, aby to zrobić. Oto kilka wskazówek i porad.

Kiedy dzieci powinny zacząć szczotkować zęby?

Właściwa opieka stomatologiczna zaczyna się jeszcze przed pojawieniem się pierwszego zęba u dziecka. To, że nie widzisz zębów, nie oznacza, że ich nie ma. Zęby zaczynają się tworzyć w drugim trymestrze ciąży. Po urodzeniu dziecko ma 20 zębów pierwotnych, z których część jest w pełni rozwinięta w szczęce.

Oto, kiedy i jak dbać o te małe siekacze:

  • Jeszcze zanim dziecko zacznie ząbkować, przetrzyj dziąsła czystą, wilgotną ściereczką, aby usunąć szkodliwe bakterie.
  • Kiedy dziecko zacznie ząbkować, umyj je szczoteczką dla niemowląt. Używaj wody i niewielkiej ilości pasty z fluorem (wielkości ziarnka ryżu). Używaj pasty z fluorem, która posiada znak jakości Amerykańskiego Stowarzyszenia Stomatologicznego (ADA). (Jeśli używasz pasty do zębów dla dzieci bez fluoru, zmniejsz jej ilość, ponieważ chcesz zminimalizować ilość pasty, która zostanie połknięta).
  • Kiedy dwa zęby dziecka stykają się ze sobą, możesz zacząć nitkować zęby między nimi.
  • Około 2. roku życia dziecko powinno nauczyć się wypluwać podczas szczotkowania. Unikaj podawania dziecku wody do chuchania i plucia, ponieważ może to zwiększyć prawdopodobieństwo połknięcia pasty do zębów.
  • Dzieci w wieku 3 lat i starsze powinny używać pasty do zębów z fluorem tylko w ilości wielkości ziarnka grochu.
  • Zawsze nadzoruj dzieci poniżej 8 roku życia podczas szczotkowania zębów, ponieważ mogą one połknąć pastę.

Nawet niemowlęta mogą mieć próchnicę. Kładzenie dziecka do snu z butelką może zaszkodzić jego zębom. Cukry pochodzące z soku, mleka lub odżywki, które pozostają na zębach dziecka przez wiele godzin, mogą niszczyć szkliwo (warstwę zęba chroniącą przed próchnicą). Może to prowadzić do „jamy ustnej z butelki” lub „próchnicy zębów z butelki dla niemowląt”. W takim przypadku przednie zęby mogą się przebarwić, nabić i wbić. Mogą tworzyć się ubytki, a w ciężkich przypadkach może być konieczne wyrwanie spróchniałych zębów.

Kiedy dziecko ma 6 miesięcy, może zamienić butelkę na kubek do picia (ze słomką lub twardym dzióbkiem). Pomaga to zapobiegać gromadzeniu się płynu wokół zębów dziecka. Do pierwszych urodzin dziecko będzie miało wystarczającą sprawność i koordynację ruchową, aby samodzielnie korzystać z kubka.

Kiedy dzieci powinny pójść do dentysty?

ADA zaleca, aby dzieci zgłaszały się do dentysty przed ukończeniem pierwszego roku życia. Podczas tej pierwszej wizyty dentysta wyjaśni prawidłowe techniki szczotkowania i nitkowania zębów oraz przeprowadzi zmodyfikowane badanie, gdy dziecko siedzi na Twoich kolanach.

Takie wizyty mogą pomóc we wczesnym wykryciu problemów i przyzwyczaić dzieci do wizyt u dentysty, dzięki czemu z wiekiem będą się ich mniej bały. Rozważ możliwość zabrania dziecka do dentysty, który specjalizuje się w leczeniu dzieci. Stomatolodzy dziecięcy są przeszkoleni w zakresie szerokiego zakresu problemów związanych ze zdrowiem zębów dzieci. Wiedzą też, kiedy skierować Cię do innego rodzaju specjalisty, np. ortodonty w celu skorygowania nadgryzu lub chirurga szczękowego w celu wyrównania szczęki.

Jeśli dziecko wydaje się być zagrożone ubytkami lub innymi problemami, dentysta może zacząć stosować miejscowo fluor, jeszcze zanim pojawią się wszystkie zęby (można to zrobić w gabinecie pediatrycznym). Fluor utwardza szkliwo zębów, pomagając zapobiegać najczęstszej chorobie jamy ustnej u dzieci – ubytkom (zwanym też próchnicą).

Jak zapobiegać próchnicy?

Ubytki powstają, gdy bakterie i jedzenie pozostawione na zębach po jedzeniu nie są szczotkowane. Kwas gromadzi się na zębie, zmiękczając szkliwo, aż do powstania dziury – czyli ubytku.

Oto, jak zapobiegać powstawaniu ubytków:

  • Wcześnie wprowadź dobre nawyki w jamie ustnej. Naucz dzieci szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem i regularnie nitkować.
  • Przyjmuj wystarczającą ilość fluoru. Regularne stosowanie fluoru utwardza szkliwo, utrudniając kwasom przenikanie do niego. Chociaż wiele miast wymaga, aby woda z kranu była fluoryzowana, inne tego nie robią. Jeśli woda z Twojego źródła nie jest fluoryzowana lub jeśli Twoja rodzina używa wody oczyszczonej, poproś swojego dentystę o suplementy z fluorem. Większość past do zębów zawiera fluor, ale sama pasta nie zapewni pełnej ochrony zębów dziecka. Uważaj jednak, bo zbyt duża ilość fluoru może spowodować przebarwienia zębów. Przed rozpoczęciem suplementacji skonsultuj się z dentystą.
  • Ogranicz lub unikaj niektórych pokarmów. Cukrowe pokarmy, soki, słodycze (zwłaszcza lepkie gumy do żucia, witaminy w gumie, skórki owocowe) mogą niszczyć szkliwo i powodować ubytki. Jeśli Twoje dzieci jedzą takie produkty, poproś je, aby po jedzeniu wypłukały usta lub umyły zęby, aby zmyć cukier. To samo dotyczy przyjmowania słodzonych leków w płynie: zawsze każ dzieciom przepłukać usta lub wyszczotkować zęby po jedzeniu.

Gdy dziecku rosną zęby stałe, dentysta może zapobiec próchnicy, nakładając cienką warstwę żywicy (zwaną uszczelniaczem) na tylne zęby, gdzie odbywa się większość żucia. Ta ochronna powłoka zapobiega osadzaniu się bakterii w trudno dostępnych szczelinach zębów trzonowych. Upewnij się jednak, że dzieci wiedzą, że plomby nie zastąpią dobrego szczotkowania i regularnego nitkowania zębów.

Jakie problemy stomatologiczne mogą się pojawić?

zdrowe zęby dziecka

Jeśli masz skłonność do próchnicy lub chorób dziąseł, twoje dzieci również mogą być w grupie podwyższonego ryzyka. Czasami nawet najlepsze nawyki szczotkowania i nitkowania zębów nie są w stanie zapobiec ubytkowi. Pamiętaj, aby skontaktować się z dentystą, jeśli Twoje dziecko skarży się na ból zęba, który może być oznaką ubytku wymagającego leczenia.

Nowe materiały sprawiają, że dentyści dziecięcy mają więcej możliwości wypełniania i naprawiania zębów niż kiedykolwiek. Materiał w kolorze srebra zwany amalgamatem (specjalna mieszanka metali) był kiedyś substancją wybieraną do większości wypełnień w zębach stałych. Obecnie jednak popularne stają się inne materiały, takie jak żywice kompozytowe. Żywice wiążą się z zębami, dzięki czemu wypełnienie nie wyskakuje, a także mogą być stosowane do odbudowy zębów uszkodzonych w wyniku urazów lub takich schorzeń, jak rozszczep podniebienia. Ponieważ żywice są często w kolorze zęba, uważa się je za bardziej atrakcyjne.

Jednak w przypadku złamania, rozległej próchnicy lub wad rozwojowych zębów mlecznych dentyści często wybierają korony ze stali nierdzewnej lub ceramiczne. Korony utrzymują ząb, zapobiegając jednocześnie rozprzestrzenianiu się próchnicy.

W niektórych rzadkich przypadkach, zwykle gdy trzeba wykonać bardziej skomplikowany zabieg stomatologiczny, dentysta zaleca zastosowanie znieczulenia ogólnego. Przed wyrażeniem zgody na zabieg rodzice powinni upewnić się, że osoba podająca lek jest przeszkolonym anestezjologiem lub chirurgiem jamy ustnej. Nie bój się zadawać pytań swojemu dentyście.

Regularne kontrole i właściwa higiena jamy ustnej mogą zapobiec konieczności wykonania tego rodzaju rozległych prac stomatologicznych. Zachęcaj też swoje dzieci do używania ochraniaczy na zęby podczas uprawiania sportu, co może zapobiec poważnym urazom zębów.

Co to jest ortodoncja?

Z wiekiem zgryz i prostota zębów mogą stać się problemem. Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się teraz wcześniej niż kiedyś, a aparaty ortodontyczne również się zmieniły. Stary, wstydliwy sprzęt – usta wypełnione metalowymi drutami i aparatami – należy do przeszłości. Dzieci już w wieku 7 lat noszą aparaty korekcyjne, a materiały na bazie tworzyw sztucznych (czasem przezroczystych) zastąpiły metal.

Ortodonci wiedzą, że manipulowanie zębami w młodszym wieku może być łatwiejsze i bardziej skuteczne w dłuższej perspektywie. Zęby młodszych dzieci można ustawiać za pomocą dość niewielkich aparatów ortodontycznych, co pozwala uniknąć późniejszego poważnego leczenia.

Spojrzenie w przyszłość

W miarę jak dzieci rosną, planuj rutynowe kontrole stomatologiczne raz na 3 miesiące lub raz w roku, w zależności od zaleceń dentysty. Ograniczanie spożywania pokarmów zawierających cukier, zachęcanie do regularnego szczotkowania i nitkowania zębów oraz współpraca z dentystą zapewnią dobre zdrowie zębów.

Podobne artykuły