Zdrowa pielęgnacja skóry dla nastolatkówPielęgnacja skóry dla nastolatków

Trądzik, przetłuszczanie się skóry i inne problemy skórne to jedne z największych bolączek wielu nastolatków. Przy tak dużej ilości produktów do pielęgnacji skóry dostępnych na rynku, wiedza o tym, czego potrzebuje Twoja skóra, może być trudna. Często stosowanie metody prób i błędów na skórze kończy się jedynie zwiększeniem ilości trądziku i problemów. Oto co musisz wiedzieć o podstawach pielęgnacji skóry i o tym, kiedy należy udać się do dermatologa.

Określenie typu skóry

Zamiast wybierać produkty do pielęgnacji skóry w sposób przypadkowy, możesz zacząć od określenia swojego typu skóry. Istnieją cztery główne typy skóry, chociaż możesz balansować na granicy między nimi lub stwierdzić, że Twój typ skóry zmienia się w ciągu całego życia i w zależności od środowiska, w którym żyjesz.

 • Skóra normalna często wydaje się być typem skóry z najmniejszą ilością niedoskonałości lub problemów. Osoby o skórze normalnej zazwyczaj mają równomierny koloryt skóry i niewiele wyprysków. Skóra nie łuszczy się ani nie jest tłusta.
 • Skóra sucha może wyglądać na szorstką, łuszczącą się lub matową. Osoby z suchą skórą często łuszczą się lub swędzą. Możesz również zauważyć, że Twoja skóra jest bardziej sucha w miesiącach zimowych, kiedy wilgotność powietrza jest niższa w wielu częściach Stanów Zjednoczonych.
 • Skóra tłusta jest powszechna u nastolatków. Skóra może wydawać się błyszcząca, a pory są zazwyczaj widoczne. Osoby z tłustą skórą zazwyczaj bardziej zmagają się z pryszczami, zaskórnikami i innymi wypryskami.
 • Skóra mieszana oznacza zazwyczaj, że w jednym miejscu masz cechy jednego typu skóry, a w innym cechy innego typu. Na przykład, możesz mieć tłustą skórę na czole, nosie i brodzie, ale suchą na policzkach.

Powrót do podstaw: tworzenie rutyny pielęgnacyjnej

Bez względu na rodzaj skóry, w każdej zdrowej rutynie są trzy zasadnicze kroki.

 • Oczyszczanie. Tak jak codziennie myjesz swoje ciało, tak samo powinnaś myć twarz, aby usunąć z niej olej, brud i martwy naskórek. Nastolatki, które mają tłustą skórę, również uważają, że codzienne oczyszczanie pomaga zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się oleju. Rodzaj środka oczyszczającego może być różny. Istnieje wiele dostępnych bez recepty środków oczyszczających przeznaczonych do skóry suchej, tłustej, trądzikowej, mieszanej i innych. Nastolatki i dorośli, którzy noszą makijaż, zazwyczaj potrzebują dodatkowego kroku przy jego usuwaniu, zwłaszcza w przypadku produktów do oczu, takich jak tusz do rzęs i liner. Chociaż niektóre produkty do oczyszczania skóry mogą usunąć makijaż i oczyścić skórę, zazwyczaj skuteczniejsze jest użycie produktu przeznaczonego specjalnie do demakijażu przed oczyszczeniem skóry.
 • Nawilżanie. Większość typów skóry korzysta z nawilżania zarówno rano, jak i wieczorem. Jednak ten krok może być różny. Osoby mieszkające w suchym klimacie mogą potrzebować nawilżania dwa razy dziennie przez cały rok, natomiast osoby mieszkające w bardziej wilgotnym klimacie mogą nawilżać skórę tylko raz dziennie w miesiącach letnich. Niezależnie od częstotliwości nawilżania, ten krok zawsze następuje po oczyszczeniu i przed ochroną.
 • Ochrona. Wcześnie zacznij budować dobre nawyki, stosując codziennie krem z filtrem przeciwsłonecznym o wartości SPF co najmniej 30. Codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest jednym z najważniejszych narzędzi w zapobieganiu rakowi skóry. Promienie ultrafioletowe (UV) mogą przenikać przez okna, odbijać się od wody i prześwitywać przez chmury, dlatego ważne jest, aby używać kremu z filtrem nawet w dni, gdy niebo jest zachmurzone lub gdy przebywasz głównie w pomieszczeniach.

Te trzy kroki to podstawy rutynowej pielęgnacji skóry. Możesz również utrzymać swoją skórę w jak najzdrowszym stanie, dbając o:

 • Unikaj łóżek opalających.
 • Często myj ręce i unikaj dotykania twarzy.
 • Nie dziel się makijażem, w tym balsamami do ust.
 • Pomijaj sok z cytryny na piegi, pastę do zębów na trądzik i inne stare opowieści.

Kiedy potrzebuję więcej?

Pielęgnacja skóry

Nastolatki, które mają szczególne problemy ze skórą, takie jak trądzik, łuszczyca lub trądzik różowaty, mogą potrzebować dodatkowych kroków w swojej rutynie pielęgnacyjnej. Na przykład, istnieje wiele dostępnych bez recepty środków do punktowego leczenia trądziku. Popularne opcje obejmują produkty z nadtlenkiem benzoilu lub kwasem salicylowym.

Niektórym nastolatkom udaje się osiągnąć sukces od razu po zastosowaniu preparatów dostępnych bez recepty, inni mogą potrzebować dodatkowej pomocy. W razie wątpliwości, dermatolog może zapewnić pełną ocenę i zalecenia dotyczące leczenia problemów skórnych.

Wiele osób uważa, że ich problemy skórne nie są „na tyle poważne”, aby uzasadniały wizytę u dermatologa. Jednak zawsze, gdy problem skórny wpływa na pewność siebie, poczucie własnej wartości, poziom bólu lub codzienne życie, nadszedł czas, aby poszukać profesjonalnej opieki. Wielu nastolatków czuje się niepewnie z powodu chorób skóry takich jak trądzik, a poddanie się profesjonalnemu leczeniu może pomóc im poczuć się pewniej.

Podobne artykuły